ایرانسلامتی و زندگیسیاست

افشاگری زالی: جلوی واردات واکسن را گرفتند؛ آمار مرگ‌ومیر را پنهان کردیم

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران طی اظهاراتی گفته است، جلوی واردات واکسن را گرفتند؛ آمار مرگ‌ومیر را پنهان کردیم.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران طی اظهاراتی گفت: «وقتی اولین مورد کرونا در قم مشاهده شد، خواهان قرنطینه قم شدم و گفتم انتخابات شهر قم تعطیل شود، اما بعضی‌ها مرا مسخره کردند و گفتند این بیماری را براحتی کنترل می‌کنیم.» او همچنین گفت: «هزینه داروهای کرونا چند برابر واردات واکسن شده است، اما اجازه خرید واکسن ندادند چون فکر می‌کردند گران است.»

صداوسیما در خبری که روز چهارشنبه ۲۰ مرداد به نقل از علیرضا زالی منتشر کرده است، نوشت: «وقتی کارشناسان سازمان جهانی بهداشت به ایران آمدند، ما به‌جای مشورت با آن‌ها، مدام از آن‌ها می‌خواستیم در رسانه‌ها از نظام سلامت ایران تعریف کنند. ما آمارهای مرگ و میر را از سازمان جهانی بهداشت پنهان کردیم.»

وی افزود: «کمک‌های جهانی و پزشکان بدون مرز را از فرودگاه برگرداندیم در حالی که اطلاعات چندانی درباره ویروس نداشتیم و از مشاوره‌های بین‌المللی استفاده نکردیم. چرا چین که دوست صمیمی ما است به ما واکسن کافی نمی‌دهد؟»

زالی با بیان اینکه «خبرهای خیلی تلخ‌تری برای هفته‌های آینده داریم و شرایط بسیار بدتر خواهد شد»، گفت: «دلتا سه ماه در هند طول کشید. آن‌ها به‌سرعت همه را واکسینه کردند. ما نباید غصه قیمت واکسن را بخوریم؛ حتی باید دو برابر قیمت بخریم و مردم را واکسینه کنیم.»

وی تصریح کرد: «ما ۷۲۰ میلیون یورو خرج رمدسیویر کردیم و این پول را باید خرج واکسن می‌کردیم. چطور در تحریم حاضریم تجهیزات نفتی را سه برابر قیمت بخریم، ولی در مورد واکسن این کار را نمی‌کنیم؟ هیچ راهی نداریم جز دو هفته تعطیلی که از همین امروز باید آغاز شود.»

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران همچنین تاکید کرد: «ما فقط برای پنج روز ذخیره واکسن داریم و نمی‌توانیم سرعت را زیاد کنیم. اگر واکسن زیاد بود، ما مراکز را دو برابر می‌کردیم.»

وی ادامه داد: «نیروهای طرح تحول سلامت چهار ماه است حقوق نگرفته‌اند. افراد حاضر در ستاد کرونا در محیط نیستند و نمی‌توانند تصمیم درست بگیرند.»

زالی در پایان گفت: «سفیران ما در کشورهای خارجی بدنبال تأمین واکسن نبودند. با سفیر ژاپن صحبت کردم، گفت اصلا سفیر ایران دنبال واکسن نیامده است. این چه دیپلماسی‌ای است؟»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا