آذربایجانجهان

امضای نقشه راه کریدور ترانس خزر میان ترکیه، آذربایجان، گرجستان و قزاقستان

وزیران امور خارجه ترکیه، آذربایجان، گرجستان و قزاقستان نقشه راه کریدور ترانس خزر را به امضا رساندند.

وزرای امور خارجه و حمل و نقل ترکیه، آذربایجان، قزاقستان و گرجستان نقشه راهی را برای توسعه مسیر حمل و نقل بین‌المللی ترانس خزر (کریدور مرکزی) برای سالهای 2022-2027 امضا کردند.

توافق بر سر این نقشه راه در چارچوب دومین نشست وزرای امور خارجه و حمل و نقل ترکیه، آذربایجان، قزاقستان و گرجستان در شهر ساحلی آق‌تاو قزاقستان صورت گرفت.

مختار تیلوبردی، وزیر امور خارجه قزاقستان طی سخنانی در افتتاحیه این نشست با اشاره به اهمیت کریدور مذکور گفت: نشست امروز نه تنها برای توسعه مسیرهای حمل و نقل بین‌المللی در مسیر شرق به غرب از طریق دریای خزر، بلکه برای برداشتن گام‌های عملی برای تقویت همکاری‌ها در دریای خزر و دریای سیاه نیز اهمیت دارد.

وی تصریح کرد: حوزه کریدورهای حمل و نقل بین‌المللی در چارچوب واقعیت ژئوپلیتیک کنونی به همکاری کشورهایمان اضافه شده و در نشست سه جانبه باکو در ژوئن گذشته نیز بر اجرای پروژه‌های مشترک برای تسهیل تشریفات گمرکی در مسیر حمل و نقل بین المللی ترانس خزر (کریدور مرکزی) تاکید شد.

گفتنی است نشست آق‌تاو در سال 2018 با میزبانی از پنج کشور حاشیه دریای خزر، نام خود را در سطح بین‌المللی مطرح کرد.

آق‌تاو شهر بندری در استان مین‌قشلاق قزاقستان است و به دلیل قرار گرفتن در ساحل دریای خزر با جمهوری آذربایجان، روسیه، ترکمنستان و ایران مرز مشترک دریایی دارد.

آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا