جهانسیاست

انتقاد از چین و روسیه بخاطر اویغورها و اشغال کریمه در نشست جی‌۷ 

وزرای خارجه هفت کشور صنعتی در نشست لندن، چین را به نقض حقوق بشر و روسیه را به تجمع نظامی در مرز شرقی اوکراین و کریمه و "اقدامات مخرب" متهم کردند.

وزرای خارجه هفت کشور صنعتی در نشست لندن، چین را به نقض حقوق بشر متهم کردند. با این حال، وزرا نتوانستند ابتکار عمل مشترکی را در مورد اقدامات مشخص در مقابل چین ایجاد کنند.

اگرچه ایالات متحده بر موضع قاطعانه خود در برابر افزایش نفوذ اقتصادی و سیاسی چین پافشاری کرد، اما نتوانست وزرای سایر کشورهای گروه جی۷ را متقاعد کند.

وزرای خارجه، که فقط در مورد “کار اجباری” در چین علیه اویغورها حساسیت نشان دادند، متعهد شدند که به جای اقدام جمعی علیه چین “با استفاده از ابزار داخلی خود” مانند آگاهی عمومی و یا وضع قوانین برای شرکت‌ها در خصوص روابط تجاری با چین، با نقض حقوق بشر در چین مبارزه کنند.

وزرای خارجه هفت کشور صنعتی پیشرو جهان همچنین اظهار داشتند که “آنها به شدت نگران نگرش منفی غیرمسئولانه و بی ثبات کننده روسیه نسبت به کشورهای منطقه هستند.”

در بیانیه مشترک، تجمع نظامی روسیه در مرز شرقی اوکراین و کریمه و “اقدامات مخرب با هدف تضعیف سیستم های دموکراتیک سایر کشورها” را محکوم کردند.

وزرا همچنين خاطر نشان كردند كه آنها همچنان نگران وخيم تر شدن موارد نقض حقوق بشر در روسيه و محدوديت هاي سيستماتيك علیه مخالفان، مدافعان حقوق بشر، جامعه مدني و مطبوعات هستند.

به منظور نشان دادن حمایت ایالات متحده از اوکراین در برابر تجاوزات روسیه، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه این کشور بلافاصله پس از نشست جی‌۷ برای یک سفر دو روزه به کیف پایتخت اوکراین رفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا