آذربایجانایران

انتقال مرتضی نورمحمدی به زندان مرکزی تبریز؛ تداوم نگرانی از وضعیت فعالین ملی بازداشتی در اداره اطلاعات

مرتضی نورمحمدی نادارلی(نظرلو) فعال حرکت ملی آذربایجانی دوشنبه ۶ آذر ۱۴۰۲، طی تماسی که با خانواده داشته از انتقالش به زندان مرکزی تبریز خبرداده است.

با انتقال مرتضی نورمحمدی نادارلی، تا لحظه تنظیم از وضعیت دیگر فعالین بازداشتی حرکت ملی آذربایجان به نامهای یوروش(آیت) مهرعلی بیگلو، داود شیری، حامد یگانه پور، علی بابایی، ناصر رزمجو، آراز ابراهیم نژاد، جواد سودبر، مهرداد قادری، حسین آزادی، امیرحسین آقایی، ابراهیم عوض پور و سیدمحمدرضا موحد اطلاع دقیقی در دست نمی باشد.

فعالین مطلع در خصوص بازداشت‌های اخیر گفته اند، علی بابایی دیگر فعال حرکت ملی آذربایجان که از ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ در بازداشت نهادهای امنیتی می‌باشد، بیش از ۵۰ روز است که با خانواده‌اش تماس نگرفته و نهادهای امنیتی و قضایی آذربایجان شرقی از پاسخگویی به خانواده این فعال مدنی تورک، خودداری می‌کنند. علی بابایی همچنین، به دیسک کمر مبتلاست و مشخص نیست که آیا از دسترسی به داورها و خدمات پزشکی کافی برخودار است یا خیر. بی‌خبری از سرنوشت علی بابایی موجب تشدید نگرانی درباره سلامت این فعال ملی مدنی آذربایجانی شده است.

همزمان با دور جدید بازداشت و تشدید فشار بر فعالان ملی مدنی آذربایجانی که از شهریور ۱۴۰۲ آغاز شده است، کماکان شماری از این فعالان بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز و یا زندان مرکزی این شهر به سر می‌برند. ۱۸شهریورماه سال جاری مرتضی نورمحمدی نادارلی در شهر صوفیان ، ۲۲ شهریور آقایان داود شیری، علی بابایی، آراز ابراهیم‌نژاد، جواد سودبر، امیرحسین آقایی و سیدمحمدرضا موحد، ۲۴ شهریور مهرداد قادری ، یک مهر حسین آزادی و ۹ مهر ابراهیم عوض‌زاده توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت شده و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر تبریز منتقل شدند.ناصر رزمجو دیگر فعال آذربایجانی نیز ۲۹مهرماه توسط نیروهای امنیتی در اردبیل بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شد.

همچنین یوروش مهرعلی‌بیگلو و حامد یگانه‌پور نیز از روز سه‌شنبه ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۲ در بازداشت هستند. این فعالین آذربایجانی از زمان بازداشت تاکنون از داشتن وکیل و ملاقات با خانواده محروم بوده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا