ایرانجهان

اوکراین: برخی از قطعات پهپادهای شاهد ایران متعلق به متحدان کی‌یف است

الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین، روز شنبه ۱۳ خرداد گفت که در پهپادهای شاهد ساخت ایران، برخی از قطعات ساخت متحدان اوکراین پیدا شده است؛ پهپادهایی که روسیه از آنها برای انجام حملات مرگ بار به شهرهای اوکراین استفاده می کند.

آقای دانیلوف به تلویزیون این کشور گفت: اوکراین پهپادهای شاهد را بررسی کرده و «قطعاتی را کشف کرده است که نه در ایران تولید می‌شود و نه در روسیه

به گفته او، این احتمال هم وجود دارد که این قطعات پیش از شروع جنگ تحویل داده شده باشند، چراکه پهپادها به طور عمده در سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ ساخته شده‌اند.

پیش‌تر نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال، گزارش داده بود که اطلاعات جدید به دست آمده از پهپادهای سرنگون‌شده ایرانی در اوکراین نشان می‌دهد که «بیشتر قطعات این پهپادها، خارجی است

این روزنامه نوشته بود که اکثر قطعات استفاده شده در ساخت این پهپادها توسط شرکت‌هایی در آمریکا و اروپا تولید شده‌اند.

منابع اطلاعاتی اوکراین برآورد می‌کنند که سه چهارم قطعات مورد استفاده در پهپادهای ایرانی استفاده شده در جنگ روسیه علیه اوکراین، ساخت آمریکا باشد.

انفجار پهپاد «شاهد» ساخت ایران در حملات شبانه روسیه به اوکراین که توسط نیروهای پافند هوایی اوکراین هدف قرار گرفت. کی‌یف، اوکراین – ۴ خرداد ۱۴۰۲

این درشرایطی است که مقامات جمهوری اسلامی همواره مدعی شده‌اند که به فناوری تولید بومی پهپاد دست‌ یافته‌اند و پرنده‌های بدون سرنشین به طور کامل ساخت داخل است.

به گفته مقام های اوکراینی، این یافته‌ها پس از آن به دست آمد که ارتش اوکراین چندین پهپاد را سرنگون کرد و حتی یک پهپاد ایرانی به نام «مهاجر-۶» را سالم به دست آورد. مأموران، این پهپاد را هنگام پرواز هک کردند و به این ترتیب آن را سالم فرود آوردند.

صدای آمریکا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا