آذربایجانایران

بازداشت فعالان سیاسی در آزربایجان؛ پیگیری‌ها در مورد ۱۳ بازداشتی «بی‌نتیجه» بوده است

گفتگو رادیو فردا با خانواده های شیری و مهرعلی بیگلو

خانواده‌های ۱۳ فعال سیاسی و مدنی در آزربایجان که طی دو ماه گذشته بازداشت شده‌اند، می‌گویند که پیگیری‌های آن‌ها تاکنون بی‌نتیجه بوده است.به گفته آن‌ها، ‌بازداشت‌شدگان «به وکیل دسترسی ندارند و اتهام انتسابی آن‌ها هم مشخص نیست».

ایوب شیری، برادر داوود شیری، از فعالان بازداشت‌شده به رادیوفردا می‌گوید: از ۲۲ شهریور که آقای شیری مقابل خانه‌اش در تبریز بازداشت شد، تنها سه تماس کوتاه «در سطح احوالپرسی» با خانواده‌اش داشته است.

او در مورد اتهامات برادرش و دیگر بازداشت‌شدگان می‌گوید: «هیچ خبری نداریم. موضوع اتهام را به ما نگفته‌اند و هر دفعه که برای پیگیری می‌رویم یک چیزی می‌گویند.»

آقای شیری در ادامه می‌گوید: «یک‌بار می گویند قرار بود برای ۲۵ شهریور یک کارهایی بکنند. یک‌بار می‌گویند قرار بود اسلحه بیاورند! و این اواخر می‌گویند اتهام‌شان عضویت در گروهک است.»

ییلماز مهرعلی بیگلو، برادر آیت (یوروش) مهرعلی بیگلو به رادیوفردا گفته است که برادرش ۱۶ آبان در شهر جلفا بازداشت شده و تنها «یک تماس چندثانیه‌ای» با همسرش داشته است.

او می‌گوید بنا بر تجربه‌های قبلی و پنج‌بار بازداشت پیشین برادرش،‌ خانواده او حدس می‌زنند که برادرش و دیگر بازداشتی‌ها در بازداشتگاه اطلاعات تبریز هستند.

برادر آیت مهرعلی‌بیگلو که خود فارغ التحصیل رشته حقوق است ،اما از حق وکالت محروم مانده است ،ادامه می دهد:
«سیستم قضایی مستقل نیست که بتوانیم پیگیری کنیم. به دادگستری تبریز که مراجعه کردیم هیچ جوابی ندادند و گفتند که برادرتان چهار ماه مهمان ما هستند.»

ییلماز مهرعلی بیگلو می‌گوید که خانواده او و دیگر خانواده‌ها، نگران سلامتی بازداشت‌شدگان هستند که در سلول‌های انفرادی نگهداری می شوند.

برادر آیت مهر علی بیگلو می گوید:
از وضعیت علی بابایی که بیش از 46 روز است که با خانواده تماس نگرفته، اطلاعی در دست نمی باشد.

در همین زمینه برخی گزارش‌ها از وضعیت جسمانی وخیم حامد یگانه‌پور که در شهر مراغه بازداشت شده است، حکایت دارد.
نزدیکان او می‌گویند این فعال مدنی به‌دلیل «عارضه قلبی» از بازداشتگاه اطلاعات به بیمارستان مدنی تبریز منتقل شده و پس از اکوی قلب، «علیرغم تأکید پزشکان مبنی بر نیاز مبرم به معالجه و رسیدگی پزشکی»، ‌به بازداشتگاه بازگردانده شده است.

لازم به توضیح است که مرتضی نورمحمدی در شهر صوفیان،‌ صابر حسین زاده در آذرشهر، ناصر رزمجو در اردبیل، آیت مهرعلی بیگلو در جلفا،‌ علی بابایی،‌ آراز ابراهیم‌نژاد، جواد سودبر، امیرحسین آقایی، محمدرضا موحد،‌ مهرداد قادری، حسین آزادی، داوود شیری و ابراهیم عوض‌زاده در تبریز، ‌طی دو ماه گذشته بازداشت شده‌اند.

مقام‌های حکومت جمهوری اسلامی تاکنون درباره بازداشت این فعالان هیچ توضیحی نداده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا