آذربایجانایرانخاورمیانه

بافنده‌های فرش‌ دستباف تبریزی تابلوفرش ابریشم پرتره آتاترک را تهیه کردند

شماری بافنده‌ فرش‌ دستباف در بازار مظفریه تبریز تابلوفرشی با پرتره آتاتورک بافته و آماده تهیه نمونه‌های دیگری از طرح پرتره او هستند.

شماری از بافنده‌های فرش‌ دستباف تورک‌ آذربایجانی که در بازار تاریخی مظفریه تبریز که در آن نفیس‌ترین فرش‌های آذربایجان جنوبی به فروش می‌رسد، کار می‌کنند، طرح پرتره آتاتورک را بر روی یک تابلوفرش ابریشم بافتند.

بازار مظفریه تبریز از سقف‌های بلند و آجری ساخته شده و به عنوان زیباترین بازار سرپوشیده این شهر شناخته می‌شود. در این بازار می‌توان انواع مختلف فرش را در حجره‌ها و فروشگاه‌ها دید.

ویترین این فروشگاه‌ها مملو از مدل‌های مختلف فرش؛ از فرش قدیمی آذربایجانی گرفته تا فرشی که به تازگی در یک کارگاه بافندگی تهیه شده، است که با رنگ‌ها و نقش‌های خود توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کنند.

در این بازار، فروشگاه کوچکی که در آن تابلو فرش‌هایی از پرتره چهره‌های تاریخی، ستاره‌های سینما و بازیکنان مشهور فوتبال بافته شده است، با تابلو فرشی متفاوت توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند.

تابلوفرشی با پرتره آتاتورک که توسط بهروز بیگلری، قالیباف این بازار تهیه شده و در بیرون فروشگاهش به نمایش گذاشته شده چهره متفاوتی به بازار می‌دهد. بهروز بیگلری در مورد این تابلوفرش که با نخ‌های ابریشمی بافته شده است، با خبرنگار آنادولو گفتگو کرد.

بیگلری با بیان اینکه به عنوان تورک‌های ایران به آتاتورک احترام می‌گذارند، گفت: این تابلوفرش آتاتورک است. او برای ما قابل احترام و ارزشمند است. بین ما و ترکیه به عنوان یک کشور همسایه پیوند دوستی وجود دارد. به همین دلیل این تابلوفرش آتاتورک را به افتخار این دوستی تهیه کردم.

او با اشاره به اینکه خانواده‌اش مدت زیادی به کار بافتن فرش مشغول بوده‌اند، از تهیه تابلو فرش با پرتره آتاتورک ابراز خوشحالی کرد و افزود که می‌خواهد آثار زیبای دیگری نیز تهیه و به مردم ترکیه هدیه کند.

بیگلری با بیان اینکه از این تابلوفرش پنج قطعه بافته‌اند، گفت: عکس‌های دیگری از آتاتورک وجود دارد که در حال کار روی آنها هستیم. امیدواریم پس از تکمیل طراحی، کار بافت آنها را نیز انجام دهیم.

این قالیباف تبریزی با بیان اینکه هنوز هیچ کدام از این فرش‌ها را نفروخته‌اند، افزود: یکی از آنها را در مغازه گذاشتم. مردم می‌آیند و تماشا می‌کنند. امیدوارم وقتی تعداد این فرش‌ها بیشتر شد، فروش آن‌ها را در نمایشگاهی در استانبول و یا ترکیه آغاز کنیم.

علی ممتازباف که به همراه بیگلری تابلوفرش آتاتورک را طراحی کرده و از 7 سالگی در صنعت فرش مشغول به کار بوده است، اظهار داشت که از انجام چنین کاری خرسند هستند.

ممتازباف با بیان اینکه خانواده‌اش 70 سال است که در این حوزه فعالیت می‌کنند، گفت: من از 7 سالگی با این حرفه سروکار داشتم. کارگاه‌هایی در زمینه تعمیر، بافندگی و رنگرزی داشتیم. من در هر مرحله از این حرفه کار کردم.

او با بیان اینکه فرش آتاتورک را به همراه بیگلری طراحی کردند، گفت: فرش آتاتورک را با دوستم طراحی کردیم. ما خودمان به طور خاص رنگ‌ها را آماده کردیم. این فرش‌ را استادانی که بیشترشان خانم هستند و در خانه قالی می‌بافند، تهیه می‌کنند.

ممتازباف در ادامه سخنان خود افزود: دلیل اینکه ما این کار را انجام دادیم این بود که این شخصیت را دوست داشتیم. ما می‌توانستیم عکس هر کسی را طراحی کرده و ببافیم. اما چون تورک هستیم، این فرش را بافتیم. آرزو داریم بافت این فرش را در منطقه خود افزایش دهیم. می‌خواهیم آن را از این طریق به مردم ترکیه معرفی کنیم.

آنادولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا