آذربایجانایران

با گذشت بیش از سه ماه؛ زلزله‌زدگان خوی هنوز چادر نشین هستند

با گذشت بیش از سه ماه از زلزله‌ی ۵.۹ ریشتری خوی، زلزله‌زدگان هنوز در چادر زندگی می‌کنند.

وعده‌های مسئولان برای مرمت و احداث واحدهای مسکونی و ارائه تسهیلات بلاعوض و کم بهره پس از زلزله ۵.۹ ریشتری خوی عملی نشده و زلزله‌زدگان هنوز در چادر زندگی می‌کنند.

در روستا‌ی «حسن خان زئیوه‌سی» (زاویه حسن خان) در شهر «پئره» از توابع شهرستان خوی، تعدادی از خانواده‌ها هنوز در چادر زندگی می‌کنند. یکی از ساکنان این روستا گفته تعدادی از منازل آسیب دیده بازسازی شدند و مردم در منازل خود سکونت پیدا کردند، ولی تعدادی از منازل که در زلزله تخریب شده و نیاز به احداث داشتند بازسازی آن‌ها آغاز نشده است.

یکی دیگر از شهروندان هم که در چادر زندگی می‌کند گفته: «اجاره خانه در این مناطق بسیار بالاست و ما را با مشکل مواجه کرده است به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا پایان احداث منزل مسکونی خود در چادر زندگی کنیم

ناامنی خانه‌های ترک برداشته از دیگر مشکلات زلزله‌زدگان است چون از آنجا که نمای بیرونی این خانه‌ها سالم است، بنیاد مسکن این خانه‌ها را در ردیف خانه‌های تخریبی محسوب نکرده و در فهرست تعمیری‌ها قرار داده، در حالی که این خانه‌ها برای سکونت امن نیستند. از این رو تعداد زیادی از خانواده‌ها چون از استحکام خانه‌های ترک خورده‌شان هیچ اطمینانی ندارند در چادر زندگی می‌کنند.

در ۸ بهمن ۱۴۰۱ زمین‌لرزه‌ای با بزرگی ۵.۹ ریشتر شهر خوی و روستاهای تابعه را لرزاند که منجر به کشته شدن ۳ نفر و مجروح شدن صدها نفر شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا