ایرانجهان

برگزاری نشست اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره سرکوب اعتراضات

نماینده فرانسه: فرانسه شجاعت معترضان ایرانی را می‌ستاید.

نشست اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران  برگزارشد. 

در این نشست که پنج‌شنبه 3 آذر در ژنو، برگزار شد، کمیسر عالی حقوق بشر خواستار توقف فوری خشونت علیه معترضان شد.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران نیز تشکیل چنین جلسه‌ای را «لحظه‌ای تاریخی» برای مردم ایران دانست و با اشاره به قتل بیش از 300 معترض توسط نیروهای حکومتی از جمله دست‌کم 40 کودک گفت، اقلیت‌ها در ایران به‌ویژه کرد‌ها و بلوچ‌ها بیشترین هزینه برای این اعتراضات را پرداخته‌اند.

او به وضعیت شهرهای پیرانشهر، مهاباد و جوانرود نیز اشاره کرد و آن را هشداردهنده خواند.

به گفته جاوید رحمان، نیروهای امنیتی در دو ماه گذشته، تنها تحت شرایط خاصی از جمله عدم حضور مردم در مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری شبانه معترضان حاضر به تحویل پیکر آن‌ها به خانواده قربانیان شد.

او همچنین به اقدامات دیگر مقامات حکومت ایران از جمله فشار به خانواده‌ها برای اعتراف اجباری نیز اشاره کرد.

نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل با درخواست آلمان و ایسلند برگزار شد.

جاوید رحمان و نمایندگان بسیاری دیگر از کشورها خواستار آغاز سازوکاری تحقیقاتی برای بررسی موضوع نقض حقوق بشر در ایران شدند.

نماینده حکومت ایران نیز در این نشست حضور داشت و طی اظهاراتی مدعی شد، کشورهای غربی و متحدان آن، فاقد مشروعیت لازم برای برگزاری چنین نشستی هستند.

او با اشاره به کشته‌شدن ماموران حکومتی حکومت ایران در این اعتراضات گفت، رسانه‌های مخالف حکومت ایران علیه حکومت ایران نفرت‌پراکنی می‌کنند.

در ادامه آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان خواستار آغاز تحقیقاتی مستقل و بی‌طرف درباره نقض حقوق بشر در ایران شد. به گفته او، عوامل سرکوب اعتراضات در ایران می‌باید پاسخگو شوند.

نمایندگان فرانسه، فنلاند و لوکزامبورگ نیز از سرکوب شدید اعتراضات در ایران ابراز نگرانی شدید کردند.

نماینده ونزوئلا به عنوان مخالف تصویب هرگونه قطعنامه علیه ایران گفت، بدون رضایت حکومت ایران، هیچ‌گونه سازوکاری تحقیقاتی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران نباید آغاز شود.

نماینده مکزیک با اشاره به اقلیت‌های بدون نماینده، خشونت‌ها علیه مردم ایران را محکوم کرده و خواستار لغو حکم اعدام علیه معترضان شد.

نماینده بریتانیا با نام بردن از سارینا اسماعیل‌زاده، مینو مجیدی، نیکا شاکرمی، حدیث نجفی و چند تن دیگر از جان‌باختگان خیزش انقلابی مردم ایران علیه حکومت ایران، تأکید کرد که مرگ آن‌ها فراموش نخواهد شد.

در ادامه، نماینده جمهوری چک در اظهارتی به عنوان نماینده کشورهای عضو اتحادیه اروپا، خواستار لغو حکم اعدام علیه معترضان بازداشت‌شده شد و سرکوب مرگ‌بار اعتراضات در ایران را محکوم کرد.

نماینده جمهوری چک در بخش دیگری از اظهارات خود به عنوان نماینده کشورش تأکید کرد، معترضان در مدارس و بیمارستان‌ها نیز دارای مصونیت نبوده و در معرض خشونت مقامات حکومت ایران قرار می‌گیرند.

نماینده برزیل نیز از مقامات ایران خواست تا در زمینه سرکوب خشونت‌بار اعتراضات در ایران تحقیقات لازم را به عمل آورند.

نماینده پاراگوئه به اقدام نمایندگان ایران برای صدور حکم اعدام در حق معترضین ایرانی اشاره کرد و خواستار لغو حکم اعدام در ایران شد.

آرژانتین نیز در این نشست حضور داشت و نماینده این کشور با اشاره به «خشونت جنسیتی» در ایران، از مقامات حکومت ایران خواست تا به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل اجازه سفر به این کشور را دهند.

نماینده مونته‌نگرو با اشاره به بازداشت افراد زیر سن قانونی از صدور حکم علیه آن‌ها ابراز نگرانی کرد.

در اقدامی که از پیش قابل‌ پیش‌بینی بود، نماینده چین از دیگر کشورها خواست تا به انتخاب حکومت ایران در زمینه حقوق بشر احترام گذاشته و خواستار عدم «سیاسی‌سازی» موضوع حقوق بشر شد.

نماینده چین گفت، کشورها نباید از موضوع حقوق بشر به عنوان بهانه‌ای برای دخالت در امور داخلی دیگر کشورها استفاده کنند.

نماینده اوکراین ضمن اعلام حمایت از مردم ایران، نسبت به وضعیت مدافعان حقوق بشر زن در ایران ابراز نگرانی کرد و از مقامات حکومت ایران خواست تا تمام بازداشت‌شدگان را آزاد کنند.

او ضمن اعلام ایستادگی کی‌یف با مردم ایران گفت، حکومت ایران علاوه بر نقض حقوق بشر در داخل کشور خود، با ارسال اسلحه به روسیه در جنگ اوکراین دخالت کرده است.

نماینده آمریکا در این نشست، با نشان‌دادن تصاویری از جان‌باختگان اعتراضات ایران، به ایجاد اختلال در اینترنت توسط حکومت ایران اشاره کرد و گفت، دلیل برگزاری چنین نشستی کشته‌شدن کودکانی مانند کیان پیرفلک توسط نیروهای حکومتی حکومت ایران است.

در ادامه، نماینده کوبا ضمن مخالفت با برگزاری هرگونه نشست علیه ایران، مدعی شد که تنها با ایجاد «دیالوگ» می‌توان از وضعیت حقوق بشر حمایت کرد.

در اظهاراتی دو جانبه، نماینده قزاقستان، خواستار همکاری ایران با گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل و عدم سیاسی‌سازی موضوع حقوق بشر شد.

نماینده ایسلند با اشاره به خشونت جنسی علیه بازداشت‌شدگان در ایران، خواستار توقف خشونت گسترده علیه معترضان شد و از تمام کشورهای عضو این شورا خواست تا از قطعنامه این کشور علیه ایران حمایت کنند.

نمایندگان بلژیک و اسلوونی نیز ضمن مخالفت با حکم اعدام، خواستار توقف خشونت علیه معترضان به ویژه کودکان شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا