ایرانخاورمیانه

تحصیل حدود 23 هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های ترکیه

در سال تحصیلی 2022-2023، حدود 23 هزار دانشجوی ایرانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه بوده اند.

در حالی که همکاری‌های ترکیه و ایران در زمینه آموزش عالی در بخش‌های مختلف ادامه دارد، ترکیه در 10 سال اخیر در زمره کشورهایی است که بیشتر مورد علاقه دانشجویان ایرانی برای تحصیل در خارج از کشور است.

بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده از داده‌های شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK)، در سال تحصیلی 2022-2023، 22 هزار و 632 دانشجوی ایرانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه تحصیل کردند.

بر اساس اطلاعات دولت ایران نیز سال گذشته بیش از 100 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور تحصیل کردند. کشورهایی که بیش از همه دانشجویان ترجیح می‌دهند، علاوه بر ترکیه، ایالات متحده آمریکا، مالزی، آلمان و ایتالیا بودند.

بخش قابل توجهی از دانشجویان ایرانی که در ترکیه تحصیل می‌کنند شهرهای بزرگی مانند استانبول، آنکارا، ازمیر و همچنین شهرهای مرزی مانند ارزروم و وان را برای تحصیل در دانشگاه ترجیح می‌دهند.

دانشجویان ایرانی که به نظر می‌رسد به دلیل کیفیت علوم پزشکی و مهندسی در ترکیه بیشتر به این دپارتمان‌ها علاقه‌مند هستند، به رشته‌هایی مانند زبان، تاریخ، ادبیات و هنر نیز روی آورده‌اند.

از سوی دیگر دانشجویان تُرک تحصیلات عالی خود را در دانشگاه‌های مختلف ایران به ویژه تهران، اصفهان، مشهد و تبریز ادامه می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا