ایرانجهان

تشدید درگیری‌های شبه‌نظامیان وابسته به ایران و نیروهای آمریکا در سوریه

گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در سوریه جمعه نیز چندین راکت و پهپاد به سمت پایگاه‌های آمریکا در شرق سوریه شلیک کردند.

این حمله‌ها در واکنش به حمله تلا‌فی‌جویانه نیروهای آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی صورت گرفت که به کشته شدن هشت نفر از آنان منجر شده بود.

درگیری‌های روز‌های پنجشنبه و جمعه یکی از مهم‌ترین رویارویی‌های این شبه‌نظامیان و ائتلاف بین‌المللی ضد داعش از سال ۲۰۱۹ در سوریه بود. در حمله پهپادی روز گذشته شبه‌نظامیان وابسته به ایران به یکی از پایگاه‌های نیروهای ائتلاف در دیرالزور، یک پیمانکار آمریکایی کشته و شش سرباز و پیمانکار آمریکایی دیگر زخمی شدند.

نیروهای آمریکایی نیز در واکنش به این حمله، با دو جنگنده اف-۱۵ یک انبار سلاح و یک مرکز کنترل و نظارت نیروهای شبه‌نظامی را در شرق سوریه هدف قرار دادند. به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، در این حمله هشت شبه‌نظامی وابسته به ایران کشته شدند.

در پی حمله آمریکا، نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایت ایران شامگاه جمعه پایگاهی متعلق به نیروهای آمریکایی را در میدان گازی کونیکو در شرق دیرالزور سوریه هدف حمله راکتی خود قرار دادند.

از سوی دیگر، شبکه خبری العالم، وابسته به صدا و سیما، به نقل از منابع محلی گزارش داد پایگاه آمریکایی‌ها در میدان نفتی «العمر» سوریه هدف قرار گرفته و در پی آن صدای چندین انفجار شنیده شده است.

الجزیره نیز به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد: دو پایگاه نیروهای آمریکایی در شرق سوریه هدف حمله‌های راکتی و پهپادی قرار گرفته‌اند و در این حمله‌ها دست‌کم یک آمریکایی مجروح شده است.

این مقام آمریکایی افزود: نیروی هوایی آمریکا دو فروند از سه پهپادی را که به سمت یک پایگاه ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در شرق سوریه شلیک شده بود، سرنگون کردند.

رویترز نیز به نقل از مقامات ایالات‌متحده، خبر زخمی شدن یک سرباز آمریکایی در حملات روز جمعه در شرق سوریه را تایید کرد.

در همین حال، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، اعلام کرد ۱۰ راکت یک پایگاه نظامی آمریکا در شمال شرقی سوریه را هدف قرار دادند که این حمله هیچ خسارت جانی و مالی برای نیروهای آمریکایی درپی نداشت.

سنتکام افزود: یکی از راکت‌های شلیک شده به سمت پایگاه ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، در فاصله پنج کیلومتری این پایگاه فرود آمد و به یک منزل مسکونی اصابت کرد. در این حمله دو زن و دو کودک زخمی شدند و به خانه آنها خسارت عمده وارد شد.

جو بایدن که به کانادا سفر کرده است، در یک نشست خبری با اشاره به اینکه در واکنش به حمله شبه‌نظامیان وابسته به ایران به نیروهای آمریکایی، دستور واکنش سریع را صادر کرده گفت: «اشتباه نکنید. تاکید می‌کنم آمریکا به دنبال تقابل با ایران نیست. اما آماده باشید، زیرا برای حفاظت از شهروندان خود با قدرت عمل می‌کنیم.»

از سوی دیگر، پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون، احتمال افزایش درگیری‌ها در منطقه را رد کرد ولی گفت آمریکا برای دفاع از نیروهای خود در خاورمیانه آماده است.

سخنگوی پنتاگون با ابراز اطمینان از اینکه پهپادی که روز گذشته تاسیسات آمریکا را در سوریه هدف قرار داد ایرانی است، گفت: «به دنبال درگیری با ایران نیستیم وظیفه ما در سوریه اطمینان از نابودی کامل داعش است.»

او تاکید کرد: «این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که در صورت هدف قرار گرفتن نیروهایمان، پاسخ مناسبی بدهیم.»

گروه‌های وابسته به ایران در سوریه نیز در بیانیه‌ای که به امضای کمیته مستشاری ایران نیز رسیده، در واکنش به حمله‌های آمریکا به مواضع خود هشدار دادند به حملات بیشتر آمریکا واکنش قاطع نشان خواهند داد.

این بیانیه خاطرنشان کرد چند تن از نیروهای این گروه‌ها در جریان حملات آمریکا کشته و زخمی شده‌اند، اما به جزییات بیشتری اشاره نکرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا