آذربایجاناجتماعیایرانجهانسیاست

توزیع کتاب‌های تورکی در بین کودکان تبریز

فعالین مدنی آزربایجانی در تبریز، روز پنجشنبه ۱۸ شهریور در یک اقدام مدنی به طور گسترده کتاب‌های تورکی در بین کودکان شهر تبریز توزیع کردند.

فعالین مدنی آزربایجانی در تبریز، در حمایت از حرکت نمادین علی حمزه‌زاده، دانشجوی آذربایجانی در دانشگاه ازمیر ترکیه که در اقدامی نمادین به رکاب‌زنی مسیر آنتالیا به قاراباغ نموده، اقدام به اهدای کتاب‌های تورکی در بین کودکان در شهر تبریز کردند.

کتاب‌های توزیع شده با نوشته «یاشاسین آزربایجان، یاشاسین تورکیه، قاراباغ آزربایجان‌دیر» مزین شده است.

علی حمزه‌ زاده دانشجوی آذربایجانی به مناسبت آزادسازی قاراباغ از اشغال ارمنستان، اقدام به رکاب‌زنی از آنتالیا به مقصد قره‌باغ در جمهوری آذربایجان کرده بود.

این اقدام دانشجوی آزربایجانی به مناسبت آزادسازی قاراباغ و همچنین با هدف شناساندن آذربایجان جنوبی و تهیه کتاب‌های تورکی برای کودکان آذربایجان که از حق تحصیل به زبان مادری خود محروم شده‌اند انجام گرفته است.

بنا به آنچه که حمزه‌ زاده در صفحه اینستاگرامی این پروژه نوشته است، تاکنون بیش از ۲۰۰۰ جلد کتاب تورکی در حمایت از این حرکت نمادین در شهرهای آذربایجان بین کودکان توزیع شده است. 

وی همچنین نوشته که، پس از طی مسافت بیش از ۱۷۰۰ کیلومتر که یک ماه به طول انجامیده، به مرز گرجستان رسیده که پلیس گمرک گرجستان بدون هیچگونه دلیل موجه قانونی مانع از ورود وی به کشور گرجستان شده است.

به گفته وی، او پس از این جریان تصمیم داشته که از طریق هواپیما وارد خاک آزربایجان شود و تور دوچرخه‌سواری خود را از آنجا ادامه دهد اما با افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در جمهوری آذربایجان این کشور اجازه ورود به اتباع خارجی را متوقف کرده و وی پس از مکاتبه با مراجع ذیربط منتظر پاسخ نهایی در خصوص این امر است.

علی حمزه زاد،ه دانشجوی دکتری رشته حقوق در کشور ترکیه و سردبیر نشریه دانشجویی لغو امتیاز شده «آچیق سؤز» می‌باشد.

وی در تیر ماه ماه ۱۳۹۵ به همراه چندین تن از فعالین مدنی در ارتباط با تجمع حمایتی از قاراباغ و تورکان اویغور یک روز قبل از روز تجمع (روز قدس) توسط نیروهای امنیتی ایران در تبریز بازداشت شده و پس از ١٨ روز بازجویی در اداره اطلاعات تبریز به صورت موقت آزاد شده بود. 

حمزه زاده در ارتباط با این پرونده با اتهام «تبلیغ علیه نظام» توسط شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که در نهایت این حکم توسط دادگاه تجدید نظر تبدیل به ۳ میلیون تومان جزای نقدی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا