خاورمیانه

توقیف محموله بزرگ سلاح ارسالی ایران برای یمن

پنتاگون از توقیف یک محموله عمده تسلیحات ایران به مقصد یمن خبر داد.

 ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) اعلام کرد که این اقدام ماه گذشته میلادی از سوی «نیروهای متحد» واشینگتن صورت گرفته است. هم‌زمان، وال استریت جورنال گزارش داد که توقیف‌کنندگان این محموله نیروهای فرانسوی بودند.

پنتاگون با انتشار تصاویر و بیانیه‌ای گزارش داد که این توقیف در روز ۲۵ دی‌ماه در دریای عمان و در مسیرهای همیشگی حمل‌ونقل غیرقانونی سلاح از ایران به یمن انجام شد.

بر اساس این بیانیه، در این عملیات، بیش از سه هزار تفنگ جنگی، ۵۷۸ هزار انواع گلوله و مهمات و ۲۳ موشک هدایت‌شوندۀ ضدتانک پیشرفته کشف و ضبط شد.

سنتکام اضافه کرد که نیروهای آمریکایی و کشورهای متحد به‌طور منظم عملیات امنیت دریایی را در منطقه انجام می‌دهند و این محموله چهارمین محمولۀ غیرقانونی عمده است که در دو ماه گذشته توقیف شده و موجب شده که در مجموع از ارسال پنج هزار سلاح و یک میلیون و ششصد هزار گلوله به یمن جلوگیری شود.

در این بیانیه همچنین آمده که نیروهای آمریکایی در روز ۱۶ دی‌ماه در دریای عمان بیش از ۲۱۰۰ تفنگ جنگی را که به‌صورت قاچاق از ایران راهی یمن بود، در یک کشتی ماهیگیری توقیف کردند.

کمک تسلیحاتی جمهوری اسلامی به شبه‌نظامیان حوثی یمن در حالی است که بر اساس یک قطعنامه سازمان ملل متحد، انتقال تسلیحات به این شبه‌نظامیان شیعی که در اواخر سال ۲۰۱۴ پایتخت یمن و بخش‌های دیگری از کشور را تصرف کردند، ممنوع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا