آذربایجانایران

حضور تعدادی از فعالین مدنی بر مزار جانباختگان وقایع فروردین ۱۳۵۸؛ سولدوز سویقیریمی اونودولماز

جمعی از فعالین ملی مدنی آذربایجانی شهر سولدوز(نقده) آذربایجان غربی روز جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳، با حضور بر سر مزار جانباختگان شهر سولدوز در وقایع فرودین ۱۳۵۸ به دست تروریست های حزب دموکرات کردستان ضمن محکوم نمودن این جنایت ها، یاد و خاطره جانباختگان را گرامی داشته اند.

فعالین با گذاشتن گل و تراکت هایی با مضامین  «۱۳۵۸ سولدوز سویقیریمی اونودولماز» و «اولوم اولسون تروریسمه، شهیدلر اولمز/ #وطن_سنه_جانیم_فدا» یاد و خاطره شهروندان مدافع شهر سولدوز در مقابل تروریستهای حزب دموکرات کردستان را گرامی داشته اند.

پس از انقلاب ۵۷ در کشور ایران، حزب دموکرات کردستان به سر کردگی «عبدالرحمان قاسملو» با سیاست‌های شدیدا توسعه طلبانه کردی و مشی مسلحانه با ادعای کسب خودمختاری برای کوردها در بخشی از خاک آذربایجان جنوبی وارد صحنه شد. تنها ۸ روز پس از روی کار آمدن خمینی، در ۳۰ بهمن ۱۳۵۷، تروریست‌های حزب دموکرات کردستان، پادگان سویوق بولاق (مهاباد) را غارت کردند و پس از سازماندهی، با لشکری کاملا مسلح که تعدادشان بیست هزار تن عنوان شده، به بهانه برگزاری میتینگ حزبی به تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۵۸وارد شهر سولدوز شدند.

مردم بی‌دفاع شهر سولدوز به جای فرار و تسلیم شهر به متجاوزان، با معدود اسلحه‌هایی که در اختیار داشتند از خانواده و خاکشان دفاع می‌کنند. کثرت تروریست‌های مسلح و کمبود سلاح در بین مردم سولدوز باعث می‌شود که تعداد زیادی از زنان و کودکان و مردم بی‌گناه و مظلوم تورک سولدوز توسط تروریست های حزب دموکرات کردستان به صورت وحشیانه‌ای به شهادت برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا