خاورمیانه

حوثی‌ها از ۶ عملیات در دریای سرخ و اقیانوس هند خبر دادند

یک سخنگوی شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران روز شنبه ۱۲ خرداد مدعی شد که این گروه ۶ عملیات در دریای سرخ و اقیانوس هند انجام داده است.

یحیی سریع، سخنگوی شبه نظامیان حوثی گفته است که نیروهای این گروه « با پهپاد و موشک برای دومین بار طی ۲۴ ساعت گذشته به ناو هواپیمابر آیزنهاور در شمال دریای سرخ حمله کردند.»

این سخنگو همچنین مدعی شد که شبه‌نظامیان حوثی «یک ناوشکن آمریکایی» را نیز دریا سرخ چند فروند پهپاد هدف قرار دادند.

یحیی سریع همچنین گفته است که نیروهای این گروه کشتی «ماینا» و «الوریک» را در اقیانوس هند و کشتی «آبلیانی» را در دریای سرخ هدف قرار داده‌اند.

هنوز ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام به این ادعای شبه نظامیان حوثی واکنش نشان نداده است.

این در حالی است که سنتکام روز جمعه اعلام کرد٬ نیروهای آمریکا یک پهپاد حوثی‌ها را بر فراز خلیج عدن و سه پهپاد این گروه را بر فراز دریای سرخ منهدم کردند.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا همچنین تصریح کرد که شبه‌نظامیان حوثی‌ دو موشک بالستیک ضد کشتی را به سمت خلیج عدن شلیک کردند، اما این حمله‌ها هیچ خسارت و آسیب جانی ایجاد نکرد.

شبه‌نظامیان حوثی‌ مورد حمایت ایران که کنترل پایتخت یمن و بیشتر مناطق پرجمعیت این کشور را در دست دارند، چند ماه است با ادعای آنچه حمایت از مردم فلسطین در برابر حملات اسرائیل می‌خوانند، حمله به کشتی‌های مرتبط به اسرائیل در دریای سرخ را آغاز کرده‌اند. دامنه این حملات سپس به سایر کشتی‌ها نیز گسترش یافت.

حملات شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به مسیر کشتی‌رانی بین‌المللی در دریای سرخ باعث شده است که حمل و نقل جهانی از طریق کانال سوئز دچار اختلال شود و شرکت‌های کشتی‌رانی را مجبور کرده است که مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف جنوب آفریقا انتخاب کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا