ایران

خروش زنان بلوچ در جمعه‌های اعتراض زاهدان؛ ادامه خیزش انقلابی در نقاط مختلف کشور

خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی در زاهدان، سراوان، خاش، چابهار و ایرانشهر در حالی به هشتمین جمعه رسید که زنان بلوچ هم به خیابان آمده و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» دادند. در نقاط دیگر کشور نیز اعتراضات ادامه داشت و معترضان با آمدن به خیابان‌ها علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

جمعه شب خیزش انقلابی مردم ایران در نقاط مختلف همچنان ادامه داشت.

 

تهران

 

اهالی اکباتان و چیتگر در تهران شبانه شعار «مرگ بر دیکتاتور» دادند. در نازی‌آباد نیز مردم در خیابان‌ها تجمع کرده‌ و شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» و «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» سردادند.

گزارش‌ها و ویدیوهای دریافتی نشان می‌دهد شامگاه جمعه چهارم آذر در میدان صادقیه تهران، بعد از بازی ایران در مقابل ولز، معترضان با حمایت از علی کریمی و نیز سر دادن شعار «از کردستان تا تهران جانم فدای ایران» رودرروی نیروهای حامی حکومت قرار گرفته و آنها را «بی‌شرف» خطاب کردند.

همچنین، ویدیوهای منتشر شده نشان می‌دهد شامگاه روز جمعه چهارم آذر، مردم در محله‌های مختلف تهران علیه علی خامنه‌ای و حامیان حکومت جمهوری اسلامی شعار سر دادند.

 

البرز: فردیس، گوهردشت

 

در ادامه اعتراضات جمعه شب، معترضان در فردیس کرج به خیابان‌ها آمده و شعار سردادند: «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه.»

در گوهردشت کرج نیز، مردم با آمدن به خیابان‌ها و سردادن شعار از وریا غفوری و علی کریمی حمایت کردند.

 

زاهدان

 

در همین حال، ویدیوهای دریافت‌شده از زاهدان نشان می‌دهد معترضان روز جمعه چهارم آذر، بعد از حمله نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی، تا پاسی از شب هنوز خیابانها را ترک نکرده و به اعتراض خود ادامه دادند.

 

ویدیویمنتشر شده در شبکه اجتماعی نشان می‌دهد روز جمعه چهارم آذر در زاهدان، نیروهای سرکوبگر به خانه‌های مردم با گاز اشک‌آور حمله کردند. بر اساس یک ویدیو، نیروهای سرکوبگر به داخل منزل یک فرد بیمار گاز اشک‌آور شلیک کردند و علاوه بر به خطر انداختن سلامتی او، به منزلش نیز خسارت مالی وارد کردند.

 

معترضان در استان سیستان‌و‌بلوچستان از زمان جمعه خونین زاهدان در روز هشتم مهر تا امروز هر جمعه با فریاد «مرگ بر خامنه‌ای» و شعار علیه بسیج و سپاه، به خیابان‌ها آمده‌اند. اعتراضاتی که با وجود تلاش نیروهای امنیتی برای سرکوب مردم و کشته شدن بیش از ۱۲۶ نفر، همچنان ادامه دارد.

در شهرهای دیگر ایران نیز تجمعاتی شبانه شکل گرفت و مردم معترض با حضور در خیابان‌ها، شعار دادند و خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی شدند.

تهران

مردم در نازی‌آباد تهران شبانه تجمع کرده و شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» و «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» سر دادند.

از سوی دیگر، ویدیویهای منتشر شده ،نشان می‌دهد مردم تهران پس از بازی تیم‌های فوتبال جمهوری اسلامی و ولز، شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

کرج

در فردیس کرج هم مردم معترض با سر دادن شعار «مرگ بر دیکتاتور» شبانه به خیابان آمدند.

مردم در تجمعات شبانه در گوهردشت نیز،‌ شعار «آزادی آزادی آزادی» سر دادند.

 

زاهدان

بر اساس گزارش‌ها، ماموران و عمال حکومت در زاهدان به سمت معترضان تیراندازی کردند. گزارش‌هایی از کشته شدن دست‌کم چهار نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر به دنبال این تیراندازی‌ها منتشر شده است.

بر اساس گزارش‌ها، زنان بلوچ هم در زاهدان به خیابان آمده و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

مردمی که پس از برگزاری نماز جمعه برای اعتراض به خیابان‌ها آمدند، شعارهایی چون «کُرد و بلوچ برادرند، تشنه خون رهبرند» سر دادند.

معترضان در زاهدان همچون هفته‌های گذشته در شعارهای خود شخص رهبر جمهوری اسلامی را خطاب قرار داده و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

«مرگ بر سپاهی» و «مرگ بر بسیجی» از دیگر شعارهای مردم زاهدان بود.

معترضان در این شهر همچنین با اشاره به کشتار مردم مناطق کردنشین ایران در روزهای گذشته، شعار «کردستان، کردستان، حمایتت می‌کنیم» سر دادند.

سراوان

مردم سراوان همزمان با سایر شهرهای استان سیستان‌و‌بلوچستان به خیابان آمده و شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

خاش

نیروها و خودروهای امنیتی همزمان با اعتراضات مردم در خاش، جوی امنیتی در این شهر حاکم کردند.

مردم خاش پس از نماز جمعه، با شعار «مرگ بر خامنه‌ای»‌ به خیابان‌ها آمدند.

ایرانشهر

در ایرانشهر مردم معترض همچون هفته‌های گذشته با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به خیابان آمدند.

چابهار

ویدیوی منتشر شده، نشان می‌دهد مردم چابهار با فریاد «مرگ بر خامنه‌ای» در خیابان‌ها حاضر شده و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این تجمع‌های خیابانی که به جمعه‌های اعتراض در استان سیستان‌وبلوچستان مشهور شده، با وجود تلاش جمهوری اسلامی برای خاتمه دادن به اعتراضات و اعزام نمایندگان علی خامنه‌ای به زاهدان برای رسیدگی به ماجرای جمعه خونین (هشتم مهر)، همچنان ادامه دارد.

اعتراضات خیابانی در این استان به جز روزهای عادی، هر هفته پس از نماز جمعه شکل می‌گیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا