آذربایجان

خشک شدن کامل جنوب دریاچه ارومیه تا پایان تابستان / رنگ آب دریاچه قرمز شد

تابستان امسال بخش جنوبی دریاچه اورمیه (اورمو) به طور کامل خشک می شود.

دریاچه اورمیه حال و روز خوشی ندارد، امروز دریاچه اورمیه از هر چیزی برای آذربایجان‌جنوبی مهم‌تر است. فعالین محیط زیست هشدار می دهند که بخش جنوبی دریاچه اورمیه به صورت کامل از بین خواهد رفت.

از سوی دیگر، با بالا رفتن دما و افزایش تبخیر در تابستان، میزان غلظت نمک دریاچه اورمیه افزایش می‌یابد و شرایط برای تکثیر و فعالیت باکتری‌ها و جلبک‌های شورپسند مساعد می‌شود.

این شوری برای آرتمیااورمیانا، نیز خوش نیست و جان این سخت پوست و تنها جاندار دریاچه در خطر است. با کاهش حجم آبی دریاچه، شوری آب افزایش چشمگیری می باید و آرتمیای زنده از بین می‌رود.

هم اکنون سطح تراز دریاچه اورمیه به ۱۲۷۰.۶۶ رسید و با ادامه این روند با توجه به افزایش تبخیر تا پایان فصل تابستان سطح تراز به کمتر از ۱۲۷۰.۲۲ رسیده و بخش جنوبی دریاچه اورمیه به صورت کامل از بین خواهد رفت.

با گذشت ۷ سال از تشکیل ستاد احیای دریاچه اورمیه، عدم سرمایه گذاری و اختصاص بودجه برای احیا، خشکسالی و کاهش بارندگی ها روند خشک شدن دریاچه تشدید شد.

به گفته کارشناسان، با خشک شدن دریاچه اورمیه بیش از ۱۰ میلیارد تن نمک به صورت گردوغبار و طوفان بر سر مردم این ناحیه فرو خواهد ریخت و این بحران تنها گریبان آزربایجان غربی و آزربایجان شرقی را نگرفته، بلکه بسیاری از مناطق ایران را نیز تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

در این میان وزارت نیرو نیز اعلام کرده میزان آب‌گیری سدها امسال به‌دلیل کاهش بارندگی‌ها کم بوده و به دلیل نیاز آبی بخش کشاورزی و آب شرب رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه اورمیه متوقف شده است.

سرپرست مرکز مدیریت هماهنگی و ارزیابی احیای دریاچه اورمیه در خصوص آخرین وضعیت دومین دریاچه شور دنیا گفت: «وضعیت دریاچه اورمیه اصلا رضایت بخش نیست، و با ادامه این روند در هفته‌های آتی بخش جنوبی دریاچه اورمیه به صورت کامل از بین می‌رود.»

وی افزود: «در دو هفته اخیر سطح تراز ۱۳ سانتیمتر در مقایسه با این افزایش ناچیز کاهش داشته است و پیش بینی می‌شود تابستان امسال سطح تراز دریاچه اورمیه به کمتر از ۱۲۷۰.۲۰ برسد که این میزان نشان دهنده بازگشت این تالاب به روزهای بحرانی دریاچه اورمیه در سال ۹۳-۹۴ زمان تشکیل ستاد احیای است.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا