ایرانجهان

دولت کانادا سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار داد

دولت کانادا به طور رسمی اعلام کرد که از این پس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک سازمان تروریستی در لیست سیاه خود قرار خواهد داد.

جناب دومینیک لبلانک، وزیر امنیت عمومی، نهادهای دموکراتیک و امور بین‌دولتی، اعلام کرد که دولت کانادا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (IRGC) را به عنوان یک نهاد تروریستی تحت قانون کیفری، از امروز به رسمیت شناخته است.

بر اساس اقدامات آن‌ها، دلایل منطقی وجود دارد که باور کنیم سپاه پاسداران به طور آگاهانه فعالیت‌های تروریستی انجام داده، تلاش کرده تا انجام دهد، در آن شرکت کرده یا آن را تسهیل کرده است، یا به طور آگاهانه از طرف، به دستور یا در ارتباط با یک نهاد که فعالیت‌های تروریستی انجام داده، عمل کرده است. لیست کردن سپاه پاسداران به معنای آن است که آن‌ها یک گروه تروریستی هستند.

تصمیم به لیست کردن سپاه پاسداران از طریق رژیم لیست‌گذاری قانون کیفری، پیام قوی ارسال می‌کند که کانادا از همه ابزارهای موجود برای مبارزه با فعالیت‌های تروریستی سپاه پاسداران، چه به صورت یکجانبه و چه در ارتباط آگاهانه با نهادهای تروریستی لیست شده مانند حزب‌الله و حماس، استفاده خواهد کرد.

به عنوان یک نهاد اکنون لیست شده، سپاه پاسداران مطابق با تعریف “گروه تروریستی” تحت قانون کیفری کانادا است. به عنوان یک نتیجه فوری از این لیست‌گذاری، مؤسسات مالی کانادایی، مانند بانک‌ها و کارگزاری‌ها، موظفند بلافاصله دارایی‌های یک نهاد لیست شده را مسدود کنند. برای هر کسی در کانادا و کانادایی‌های خارج از کشور جرم است که به طور آگاهانه با دارایی‌های متعلق به یک گروه تروریستی معامله کند.

لیست‌گذاری همچنین می‌تواند به نهادهای امنیتی، اطلاعاتی و اجرای قانون کانادا در مبارزه با تروریسم کمک کند، از جمله با کمک به تسهیل اتهام‌زنی تروریستی علیه مرتکبان و حامیان تروریسم. مکانیزم لیست‌گذاری تروریستی نقش کلیدی در مقابله با تأمین مالی تروریسم ایفا می‌کند. یک لیست‌گذاری همچنین می‌تواند به جلوگیری از ارائه کمک به گروه‌های تروریستی توسط همدلان در کانادا کمک کند.

لیست‌گذاری امروز بر اقدامات قبلی کانادا بنا می‌شود، که قبلاً از قوی‌ترین اقدامات در جهان علیه رژیم ایران بوده است، از جمله:

دولت کانادا چندین نهاد تروریستی که از حمایت سپاه پاسداران بهره‌مند شده‌اند و به پیشبرد منافع و سیاست خارجی ایران کمک کرده‌اند را لیست کرده است. این‌ها شامل حزب‌الله، حماس، جهاد اسلامی فلسطین و طالبان می‌باشد. علاوه بر این، در ژوئن ۲۰۱۹، کانادا سه گروه جدید تحت حمایت ایران را به لیست تروریستی قانون کیفری اضافه کرد: گردان‌های العشتار، حرکة الصابرین و لشکر فاطمیون.

در نوامبر ۲۰۲۲، کانادا جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک رژیم که به تروریسم و نقض سیستماتیک یا شدید حقوق بشر پرداخته است، معرفی کرد. در نتیجه، تحت قانون حمایت از مهاجرت و پناهندگان، هزاران مقام ارشد دولتی ایران، از جمله اعضای ارشد سپاه پاسداران، برای ورود به کانادا غیرقابل پذیرش هستند. علاوه بر ممنوعیت ورود به کشور، مقامات ارشد دولتی فعلی و سابق ایران که در کانادا هستند نیز ممکن است مورد تحقیق و اخراج قرار گیرند.

از اکتبر ۲۰۲۲، کانادا ۱۸ دور تحریم تحت مقررات اقدامات ویژه اقتصادی (ایران) و قانون عدالت برای قربانیان مقامات فاسد خارجی (JVCFOA) برای هدف قرار دادن افراد و نهادهای دخیل در نقض سیستماتیک و شدید حقوق بشر و تهدیدات برای صلح و امنیت بین‌المللی اعمال کرده است. در مجموع ۲۰۰ فرد ایرانی و ۲۵۰ نهاد ایرانی تحت قانون اقدامات ویژه اقتصادی (SEMA) و JVCFOA لیست شده‌اند. این اقدامات به طور مؤثری هر گونه دارایی که افراد و نهادهای لیست شده ممکن است در کانادا داشته باشند را مسدود می‌کند.

دولت کانادا به مبارزه با تهدیدات تروریستی علیه کانادا، مردم کانادا و منافع خود در سراسر جهان ادامه خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا