آذربایجان

دومین سالگرد آغاز جنگ دوم قاراباغ

دو سال از جنگ دوم قاراباغ و آغاز آزادسازی اراضی اشغالی آذربایجان (آزربایجان) گذشت.

از جنگ دوم قاراباغ که در نتیجه آن جمهوری آزربایجان پس از حدود 30 سال اراضی خود را از اشغال ارمنستان آزاد کرد، 2 سال می‌گذرد.

آزربایجان دو سال پیش در واکنش به حملات نیروهای ارمنستان به مناطق مسکونی غیرنظامی، عملیاتی را در این زمینه آغاز کرد که در نهایت به آزادی اراضی اشغال شده این کشور توسط ارمنستان منجر شد.

این عملیات که «جنگ دوم قاراباغ» نام گرفت، با عملیات «مشت آهنین» به دستور الهام‌ علی‌اف، رئیس جمهور آزربایجان آغاز و در ادامه به «نبرد وطن» تبدیل شد و پس از 44 روز با پیروزی آزربایجان و آزادی اراضی تحت اشغال این کشور پس از حدود 30 سال پایان یافت.

اقدام آزربایجان برای باز پس‌گیری اراضی خود پس از مذاکرات فرسایشی و بی نتیجه به ارمنستان و تشدید حملات بی‌پایان و اظهارات تحریک آمیز مقامات این کشور آغاز شد.

از سوی دیگر فعالیت‌های گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به رهبری مشترک روسیه، آمریکا و فرانسه در 28 سال گذشته بی‌حاصل مانده بود.

رئیس جمهور آزربایجان با تاکید بر ضرورت به کارگیری راهکارهای مسالمت آمیز برای حل این مسئله در تمامی پلتفرم‌ها و مجاری، همواره به این نکته اشاره می‌کرد که در صورت عدم موفقیت این مذاکرات، دارای بازپس‌گیری اراضی خود از طریق جنگ هستند. با توجه به عدم موفقیت این مذاکرات، آزربایجان از حق خود بر اساس حقوق بین‌المللی استفاده کرد.

ارمنستان در دوره فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی ضمن ادعای حق بر اراضی آذربایجان در دهه 90 به این کشور حمله و 7 استان در قاراباغ و اطراف آن را اشغال کرد.

در این راستا، ارمنستان قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد خروج «بی قید و شرط» از این اراضی را مورد توجه قرار نداد.

با ادامه موضع مشابه توسط نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در سال 2018 مذاکرات گروه مینسک به توقف نزدیک شد. اظهارات تحریک آمیز توسط داوید تونویان، وزیر دفاع وقت ارمنستان مبنی بر «جنگ جدید برای اراضی جدید» و همچنین اظهارات پاشینیان در مورد این که «قاراباغ متعلق به ارمنستان است» واکنش آزربایجان را به همراه داشت.

ارمنستان در کنار این اظهارات تحریک آمیز، برای اشغال نقاط استراتژیک در نزدیکی استان تووز آزربایجان را در 12 ژوئیه 2020 مورد حمله قرار داد.

ارتش آذربایجان حملات ارمنستان را خنثی کرد. اما در ادامه این درگیر‌ی‌های شدید ژنرل پولات هاشم‌اف به شهادت رسید. این رویداد موجب تجمع مردم آزربایجان در مراکز شهر شد. بدین ترتیب این تجمعات زمینه آزادسازی اراضی اشغالی آزربایجان را فراهم کرد.

در چارچوب این تحولات رزمایش‌های فشرده آذربایجان آغاز و دو رزمایش جداگانه با نیروهای مسلح ترکیه در سال 2020 برگزار شد.

نیروهای ارمنی ساعت 6 صبح 27 سپتامبر 2020 مواضع نظامی و غیرنظامی در خط مرزی آزربایجان را با خمپاره، توپ و گلوله که تلفات جانی بسیار و خسارات مالی جدی در پی داشت، مورد حمله قرار دادند.

پس از این رخداد، نیروهای آزربایجان حمله‌ای گسترده را به دستور علی‌اف در امتداد خط مقدم آغاز کردند. در نخستین روز از این عملیات 6 روستا و برخی از ارتفاعات راهبردی آزاد شد.

این درگیری‌ها 44 روز طول کشید و در روزهای بعدی نیز خبرهای مسرت بخش از جبهه برای مردم آزربایجان رسید.

جنگ دوم قاراباغ که مردم از آن به عنوان «نبرد وطن» یاد می‌کنند، 44 روز ادامه پیدا کرده و با پذیرش شکست توسط ارمنستان در دهم نوامبر به پایان رسید.

ارتش آزربایجان در نبرد 44 روزه 5 شهر، 4 منطقه و287 روستا را آزاد کرد و ارمنستان نیز طبق توافق امضا شده در دهم نوامبر از کلبجر، لاچین و آغدام خارج شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا