جهانسیاست

دونالد ترامپ دستور افزایش حملات علیه مواضع طالبان را صادر کرد

وزیر دفاع آمریکا روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد که نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان به دستور دونالد ترامپ عملیات هوایی علیه مواضع گروه طالبان را افزایش داده‌اند.

به گزارش پلیتیکو، مارک اسپر در جمع خبرنگاران گفت: ارتش آمریکا حملات خود علیه مواضع طالبان پس از لغو مذاکرات صلح را افزایش داده است.

وی افزود: پرزیدنت ترامپ خواهان حملات شدید علیه طالبان و سایر گروه‌هایی که در افغانستان حضور دارند، به صورت ویژه در کابل است.

سخنان وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا اولین موضع گیری رسمی پنتاگون در واکنش به لغو مذاکرات صلح با میان آمریکا و طالبان به دستور پرزیدنت ترامپ است.

اسپیر به خبرنگاران گفت که ما همچنان به پیش‎فرض‌های صلح فکر می کنیم.

مذاکرات میان زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان با طالبان در ماه گذشته به دستور شخص ترامپ لغو شد.

اسپر هر چند در رابطه به افزایش حملات جزییات بیشتری ارائه نکرد، اما گفت که نیروهای امنیتی دفاعی افغانستان در حملات زمینی با مشاوران امریکایی در تماس هستند.

همچنین مارک اسپیر در ادامه افزود که پنتاگون هنوز باور به کاهش نیروهای خود در افغانستان دارد، توقع ما بر کاهش میزان نیروهای نظامی در افغانستان در صورتی است که ما مطمئن شویم که می‌توانیم حملات خود را به صورت عادی پیش ببریم.

ژنرال اسکات میلر، فرماند نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان در ماه گذشته اعلام کرد که روند کاهش نیروهای امریکایی از ۱۴ هزار به ۱۳ هزار نفر آغاز شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در تاریخ ۱۸ شهریور با افشای نشست محرمانه‌ای که قرار بود با رهبران طالبان در کمپ‌دیوید داشته باشد، اعلام کرد که این نشست را لغو و مذاکرات صلح را متوقف کرده است.

وی در پیامی توئیتری نوشت: به دلیل آنکه طالبان به خیال افزایش توان چانه‌زنی خود یک عملیات تروریستی را که به کشته شدن یک سرباز آمریکایی و ۱۱ تن دیگر منجر شد بر عهده گرفته‌اند، این نشست را لغو کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا