ایرانجهان

دیدار مقامات آمریکا و اسرائیل در کاخ سفید؛ برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هماهنگ هستیم

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه اول ماه ژوئن ضمن میزبانی از شماری از مقامات بلندپایه اسرائیل، بر اراده دولت آمریکا برای تقویت بیشتر امنیت و یکپارچگی اسرائیل تاکید کرد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید، که میزبان «تزاچی هانگبی»، مشاور امنیت ملی اسرائیل و «ران درمر»، وزیر امور استراتژیک این کشور بود، ضمن ابراز نگرانی مشترک با طرف اسرائیلی در رابطه با تعمیق روابط نظامی روسیه با جمهوری اسلامی ایران بر اهمیت حمایت از اوکراین در دفاع از خاک و شهروندانش و مقابله با پهپادهای مهاجم ایرانی، تاکید کرد.

دو طرف همچنین اعلام کردند با پیگیری گروه «مشورتی راهبردی ایالات متحده و اسرائیل»، به گفتگوها در مورد افزایش هماهنگی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و راه‌های مقابله با تهدیدات جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی آن ادامه خواهند داد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم روز پنجشنبه با اشاره به اخبار و گزارش‌های منتشر شده درباره توافق احتمالی آمریکا با جمهوری اسلامی گفت: «من یک پیام آشکار برای ایران و جامعه بین‌المللی دارم، اسرائیل هر کاری لازم باشد برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام خواهد داد

وزیر دفاع اسرائیل، نیز در همین روز گفت که درپی «تشدید تهدیدهای ایران» ممکن است اسرائیل لازم باشد برای «دفاع از کشور و آینده مردم یهود» راسا اقدام کند.

یواف گالانت، تاکید کرد: «با توجه به تهدیدات در حال افزایش و پیش‌ روی اسرائیل و همین‌طور گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه ایران دارای مقدار کافی اورانیوم غنی‌شده برای تهیه دو بمب هسته‌ای است، ممکن است از ما خواسته شود که وظیفه خود را برای حفاظت از یکپارچگی کشور اسرائیل انجام دهیم

پیش‌تر نیز هرتزی هالوی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اسرائیل، گفته بود: «ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم بیش از هر زمان دیگری پیشرفت کرده است. تحولاتی منفی دیده می‌شود که می‌تواند منجر به اقدام نظامی شود

وزیر امور خارجه آمریکا هم روز پنجشنبه یازدهم خرداد، در دیدار با همتایان بریتانیایی، آلمانی و فرانسوی خود از تشدید فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرد.

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه ۱۰ خرداد بار دیگر تاکید کرد که در حال حاضر «برجام» در دستور کار آمریکا نیست و از اولویت‌های ایالات متحده خارج شده است.

صدای آمریکا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا