جهان

دیوان کیفری بین‌المللی: هرگونه تهدید مرتبط با حکم بازداشت پوتین را نمی‌پذیریم

در پی صدور حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در تهاجم به اوکراین، دیوان کیفری بین‌المللی، مخالفت خود را با «تهدیدها» و تدابیر تلافی‌جویانه روسیه علیه دادستان‌ها و قضات این نهاد بین‌المللی ابراز کرد.

ریاست مجمع کشورهای عضو دیوان کیفری لاهه، که نهاد قانونگذاری آن را تشکیل می‌دهد، چهارشنبه دوم فروردین طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «از اقدامات در راستای اخلال در تلاش‌های بین‌المللی برای تضمین پاسخ‌گوسازی در قبال ممنوعیت‌های ذکر شده در حقوق بین‌الملل عمومی، متاسف است.»

در ادامه این بیانیه با تاکید بر این که «تهدیداتی علیه دیوان کیفری بین‌المللی و همچنین دادستان‌ها و قضات آن مطرح شده است»، آمده است که این مجمع بار دیگر حمایت مستمر خود از دیوان کیفری بین‌المللی را مورد تاکید قرار می‌دهد.

تهدیدات مدودف

از سویی به گزارش رسانه‌های هلندی، دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری پیشین روسیه، تهدید کرد که لاهه، به تلافی صدور حکم بازداشت علیه پوتین، تهدید کرد که روسیه دیوان لاهه را با موشک فراصوتی هدف قرار خواهد داد.

مسکو دوشنبه اعلام کرد که تحقیقات جنایی علیه کریم‌خان، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی و شماری از قضات به دلیل حکم «غیرقانونی» بازداشت پوتین در ارتباط با جنگ جاری در اوکراین را آغاز کرده است.

حکم بازداشت پوتین

دیوان کیفری بین‌المللی، حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و ماریا لووا-بیلووا، کمیسر حقوق کودکان این کشور را روز جمعه گذشته و با اتهام ارتکاب جنایات جنگی در شکل «خارج کردن غیرقانونی» کودکان اوکراینی و فرستادن آنها به روسیه، صادر کرد.

کریم‌خان به «خبرگزاری فرانسه» گفت: «شمار این کودکان به هزاران نفر می‌رسد.» این در حالی است که مسکو این اتهام‌ها را «بی‌اساس» خوانده است.

کییف مدعی است، بیش از 16000 کودک اوکراینی از زمان تهاجم روسیه در 24 فوریه 2022 به این کشور کوچانده شده و بسیاری از آنها به مراکز ویژه و خانواده‌های پذیرای سرپرستی، سپرده شده‌اند.

العربیه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا