ایران

زلزله‌های شدید در هرمزگان چندین کشته و زخمی بر جای گذاشت

در نخستین ساعات روز شنبه، چند زلزله با شدت بیش از ۶ ریشتر استان هرمزگان را لرزاند. این زلزله‌های متعدد ۵ کشته و حدود ۴۰ زخمی به دنبال داشته است. میزان خسارت در برخی از روستاهای این استان، ۱۰۰ درصد برآورد می‌شود.

در بامداد روز شنبه ۱۱ تیر (۲ ژوئیه) بر اثر وقوع زلزله‌های متعدد ۶ ریشتری چندین شهر و روستا در استان هرمزگان در جنوب ایران لرزیدند.

به نوشته خبرگزاری مهر، یک زلزله ۶.۱ ریشتری در ساعت ۲ و ۲ دقیقه بامداد بندرخمیر در هرمزگان را لرزاند و پس ‌از آن نیز دو زمین‌لرزه دیگر با قدرت بیش از ۶ ریشتر در این استان به ثبت رسید.

بر اساس این گزارش‌ها، همچنین پس‌لرزه‌های متعددی نیز بویژه در روستاهای بندرخمیر به وقوع پیوسته است. برق بسیاری از روستاها نیز در نخستین ساعات بعد از وقوع زلزله قطع و سپس وصل شد.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد که تا حدود ساعت ۶ صبح به وقت تهران، ۱۹ پس‌لزره هرمزگان را لرزانده و بزرگترین آنها ۶.۱ و ۵.۹ ریشتر بودند.

خبرگزاری فارس نیز از ریزش کوه در مناطق مختلفی از محور بندرخمیر به بندرلنگه خبر داده است.

شدت و تعدد این زلزله‌ها به حدی بود که ساکنان شماری از شهرها و روستاها همچون بندرعباس، قشم، بندرخمیر و بندرلنگه با ترک خانه‌های خود در نیمه‌های شب به خیابان‌ها آمدند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این زلزله‌ها نه تنها در ایران بلکه در شهرهایی از کشور امارات نیز احساس شده است.

۵ کشته و ۳۹ مصدوم

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت که بر اثر این زلزله‌ها پنج نفر جان‌ خود را از دست دادند و ٣٩ نفر نیز مصدوم شدند.

مهدی دوستی، استاندار هرمزگان کانون زلزله را روستای سایه‌خوش اعلام کرده و گفت که بیشترین خسارت‌ها در این روستا با ۳۰۰ خانوار به جای مانده چرا که ”منازل قدیمی اکثر آنها تخریب شده است.”

او گفت که دیگر کسی زیر آوار باقی نمانده اما در عین حال، از مردم خواست تا در مناطق زلزله‌زده تردد نکنند.

یک عضو شورای روستای سایه‌خوش هم در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد که بسیاری از خانه‌ها در این روستا تخریب شده‌اند.

آنگونه که برخی از خبرگزاری‌ها نوشته‌اند، میزان خسارت در برخی از روستاها ۱۰۰ درصد برآورد می‌شود.

مدیرعامل هلال‌احمر هرمزگان هم از پایان ”عملیات جستجو و نجات” مصدومان احتمالی خبر داده و می‌گوید که اسکان اضطراری مردم و توزیع چادر و اقلام امدادی در مناطق زلزله‌زده آغاز شده است.

دویچه وله

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا