جهان

زلنسکی در دیدار با هیات کنگره آمریکا خواستار تعیین روسیه به عنوان دولت حامی تروریسم شد

ولیودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، در دیدار با هیاتی از نمایندگان کنگره آمریکا که به این کشور سفر کرده، خواستار شناسایی روسیه به عنوان دولت حامی تروریسم شد.

زلنسکی پیش‌تر از جو بایدن نیز خواسته بود که روسیه را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار دهد.

میچ مکانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در سنا، که در صدر این هیات از سناتورهای آمریکایی به اوکراین سفر کرده، در پیامی در پایان سفر خود بر تعهد آمریکا به ادامه حمایت از اوکراین در برابر حمله‌های روسیه و حمایت از سایر متحدان آمریکا در اروپا برای جلوگیری از تجاوز احتمالی به این کشورها تاکید کرد.

زلنسکی نیز در پیامی سفر هیات سنا را نشان‌دهنده حمایت هر دو حزب آمریکا از مقاومت اوکراین در برابر روسیه خواند.

رییس‌جمهوری اوکراین خاطرنشان کرد که با هیات کنگره آمریکا درباره چگونگی حمایت‌ها از اوکراین و تشدید تحریم‌ها علیه روسیه گفت‌وگو کرده است.

سفر هیات سناتورهای آمریکایی به اوکراین در حالی صورت می‌گیرد که کنگره در حال تصویب یک طرح کمک ۴۰ میلیارد دلاری نظامی و انسان‌دوستانه به کی‌یف است.

دو هفته پیش نیز، هیاتی به ریاست نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، برای دیدار با مقام‌های ارشد اوکراینی به این کشور سفر کرده بود.

زلنسکی همچنین روز شنبه از کشورهای جهان خواست برای جلوگیری از ایجاد قحطی جهانی مواد غذایی به اوکراین کمک تسلیحاتی کنند.

او گفت که در نتیجه محاصره اوکراین در دریای سیاه و عدم امکان صدارات مواد غذایی اوکراین، ده‌ها کشور در خطر بحران غذایی قرار دارند.

در همین حال، تلاش‌های اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا نیز ادامه دارد. دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، در دیدار با همتای اسپانیایی خود گفت: ارائه موقعیت نامزدی عضویت اتحادیه اروپا به اوکراین، امنیت و رفاه اتحادیه اروپا را تقویت خواهد کرد.

از سوی دیگر، در حالی که گروه هفت اعلام کرده مرزهایی را که در اثر تهاجم روسیه تغییر کرده به رسمیت نمی‌شناسد، دیمیتری مدودوف، معاون رییس شورای امنیت ملی روسیه، اعلام کرد این تصمیم گروه هفت برای مسکو اهمیتی ندارد.

با ادامه اعتراضات جهانی علیه حمله روسیه به اوکراین، سفیر روسیه در آمریکا اعلام کرد که دیپلمات‌های این کشور در ایالات‌متحده مورد تهدید فیزیکی قرار می‌گیرند و ماموران امنیتی ایالات‌متحده سفارت مسکو رو تحت نظر دارند.

از سوی دیگر، رسانه‌های اوکراین گزارش دادند که روسیه سربازان خود را که از جنگیدن در شهر زاپوریژیای اوکراین خودداری می‌کنند، در مدرسه‌ها منطقه زندانی می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا