آذربایجانایرانسلامتی و زندگیمحیط زیست

زنجانرود غرق در «تعفن فاضلاب بی‌مسئولیتی» (عکس)

حجم زیاد فاضلاب سبب ایجاد بوی تعفن شدید در فصول گرم سال شده، به گونه ای که بیش از چند دقیقه نمیتوان در محدوده حاشیه رودخانه توقف کرد.

رودخانه زنجانرود را می‌توان به عنوان متفاوت‌ترین رودخانه زنجان در نظر گرفت. این رودخانه تنها رودخانه سطح این استان است که بجای حمل آب‌های سطحی حاصل از بارش‌ها، حجم زیادی از فاضلاب شهری و گاه پساب صنعتی زنجان را در سایه بی‌کفایتی و بی‌مسئولیتی مقامات زیربط حمل می کند.

معضل فاضلاب زنجانرود مشکلات مهم فراوانی از جمه به خطر افتادن آثار تاریخی مهم همچون پل میربهاالدین که در فهرست آثار تاریخی ملی به ثبت رسیده، در پی داشته است.

پلی که قرار بود روزی یکی از جاذبه های توریستی زنجان باشد اینک درمیان حجم بسیار زیاد فاضلاب و زباله محاصره شده و به محل مناسبی برای تجمع معتادان شهر تبدیل شده است.

حجم زیاد فاضلاب سبب ایجاد بوی تعفن شدید در فصول گرم سال شده، به گونه ای که بیش از چند دقیقه نمیتوان در محدوده حاشیه رودخانه توقف کرد.

اما مهمترین مشکل فاضلاب زنجانرود عبور این رودخانه از میان باغاتی است که منبع اصلی آبیاری درختان آنها را تشکیل می دهد و محصولات باغات زنجانرود میتواند تهدیدی جدی علیه سلامتی مصرف کنندگان باشد به گونه‌ای که در چند سال گذشته کشت سبزیجات با استفاده از فاضلاب زنجانرود و فروش آن در بازار میوه فروشان زنجان، جنجال‌ها و اعتراضاتی را در پی داشت.

حال با گذشت بیش از  یک دهه هنوز هیچ سازمان و نهادی مسئولیت این حجم عظیم از فاضلاب روان و دائمی در دل طبیعت را بر عهده نگرفته و مردم زنجان دیگر امیدی به دیدن روز های زلال زنجانرود و سرسبز پل میربهاالدین ندارند.

عکس‌ها از احسان تقی‌بیگلو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا