آذربایجانایران

شهرستان گرمی(موغان) استان اردبیل در محاصره‌ی سیل

شهرستان گرمی(موغان) از توابع استان اردبیل در محاصره‌ی سیل و بارندگی‌های مخرب قرار گرفته است.

 شهرستان گرمی موغان روز سه‌شنبه ۹خرداد ۱۴۰۲ در محاصره‌ی سیل و بارندگی‌های مخرب قرار گرفته است.

بر اثر بارندگی و سیل متعاقب آن در شهرستان گرمی موغان، پل جهان خانیملی (خانم‌لو) و بیگ باغی تخریب و در نتیجه راه ارتباطی با شهرستان بیله‌سوار و پارس ‌آباد موغان نیز قطع شده است.

همچنین خط انتقال آب شرب در اثر سیل قطع و مرکز شهرستان و ۶۰ روستا تا زمان تنظیم این گزارش آب مصرفی ندارند. خطوط تلفن همراه و ثابت نیز دچار اختلال شده است. ضمنا خسارت وارد شده به ۱۰ الی ۱۵ روستا جدی و به شهرک صنعتی شهرستان گرمی موغان هم آسیب جدی وارد آمده و گاز قسمتی از این شهرک قطع شده است.

بر اساس تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، معابر و خیابان‌های شهر موغان گرمی پر از گل و لای شده و هنوز مدیریت بحران شهرستان جهت رفع گرفتگی‌ها وارد عمل نشده است.

این در حالی است که به گفته نادر تقی‌زاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در اواسط اردیبهشت ۱۴۰۲، خشکسالی شدید و بی‌سابقه ۳۵۰ هزار هکتار اراضی دیم استان اردبیل شامل ۱۰۰ درصد اراضی شهرستان مشگین‌شهر، ۱۰۰ درصد اراضی دیم شهرستان‌های گرمی و انگوت، ۸۰ درصد اراضی شهرستان اصلاندوز و بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد اراضی دیم شهرستان بیله‌سوار از بین برده است.

به گزارش صفحه مذکور، بر اثر تغییرات اقلیمی؛ استان اردبیل از یک سو درگیر خشکسالی شدید بوده و از سوی دیگر بر اثر بارندگی‌های شدید با پدیده سیل روبرو می‌باشد. گفتنی است در وضعیت تغییر اقلیم -برای استانی همچون اردبیل که حدود ۳۴ درصد اشتغال آن از بخش کشاورزی تامین می‌شود- ترویج کشت گلخانه‌ای گزینه‌ی مناسبی برای جایگزینی کشت در فضای باز می‌باشد. این در حالی است که ۸۰درصد از کل سطح ۲۵ هزار هکتاری کشت گلخانه‌ای کشور به استان‌های تهران، کرمان، اصفهان، یزد و سمنان اختصاص یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا