خاورمیانه

صدور فرمان منع رفت و آمد در کرکوک توسط نخست‌وزیر عراق

در پی بروز درگیری در کرکوک عراق، نخست‌وزیر این کشور فرمان منع رفت و آمد در این استان صادر کرد.

به دنبال تظاهراتی که توسط یک گروه حامی «حزب دمکرات کردستان» (KDP) برای بازگشایی بزرگراه اربیل‌-کرکوک سازماندهی شده بود، محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق دستور منع رفت و آمد در این استان را اعلام کرد.

پلیس کرکوک با اعلام منع آمد و شد از ساکنان این شهر خواست تا به دلیل اعتراضات در شهر به خانه‌های خود بازگردند.

تظاهرکنندگان کرد که بیشتر در منطقه رحیم‌آوا کرکوک زندگی می‌کنند در آنجا تجمع کردند و با آتش زدن لاستیک برخی از جاده‌ها را مسدود کردند.

گفتنی است، آمادگی‌ها برای واگذاری ساختمان فرماندهی عملیات مشترک که امنیت شهر کرکوک را تامین می‌کند و با دستور محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق به «حزب دموکرات کردستان» (KDP) با اعتراض ترکمن‌ها و عرب‌ها در این شهر مواجه شد.

– تظاهرات علیه تصمیم واگذاری مقر به حزب دمکرات کردستان ادامه دارد

نیروهای پیشمرگه وابسته به اداره اقلیم کرد عراق پس از ظهور گروه تروریستی داعش در سال 2014، شروع به استقرار در پایگاه های تخلیه شده توسط ارتش عراق در کرکوک کردند و به مدت 3 سال عملاً کنترل این شهر را به دست گرفتند.

پس از اقدامی موسوم به «رفراندم استقلال» و تلاش برای الحاق کرکوک به اداره اقلیم کرد در 25 سپتامبر 2017، نیروهای وابسته به دولت مرکزی در 16 اکتبر 2017 وارد کرکوک شدند و به حضور پیشمرگه‌ها در این شهر پایان دادند.

ارتش عراق ساختمان «حزب دمکرات کردستان» را تخلیه کرد و آن را به مقر فرماندهی عملیات کرکوک تبدیل کرد.

مسئولان این حزب می گویند که ساختمان مورد نظر قبلا مورد استفاده آنها بوده و باید دوباره در اختیار آنها قرار گیرد.

تظاهرات علیه آماده سازی ساختمان برای تخلیه بنا به دستور محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر و تحویل به «حزب دمکرات کردستان» از 25 اوت ادامه دارد.

تظاهرات در مقابل مقر با حمایت قبایل عرب سنی کرکوک، گروه های مختلف ترکمن و برخی از حامیان جنبش عصائب‌الحق به رهبری قیس خزعلی ظبی صورت هنوز ادامه دارد.

آنادولو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا