خاورمیانه

عربستان سعودی پرچم و سرود ملی خود را تغییر می دهد

عربستان سعودی قصد دارد تغییراتی را در سرود ملی و پرچم سبز کشورش که نقش شمشیر روی آن کشیده شده است ایجاد کند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس به نقل از رسانه‌های دولتی عربستان اواخر روز دوشنبه گذشته، شورای مشورتی و منتخب پادشاهی به اعمال تغییرات رای مثبت داد.

طبق این گزارش، تصمیمات این شورا ارتباطی با قوانین و ساختارهای موجود در عربستان ندارد اما این رای از آن نظر مهم ارزیابی می‌شود که اعضای شورا از سوی پادشاه منصوب می‌شوند و تصمیمات آن‌ها اغلب در نهایت در اختیار پادشاه سعودی است.

سایر رسانه‌های محلی نیز گزارش داده‌اند که این تغییرات به نفع اصلاح سیستم حاکم بر پرچم، شعار و سرود ملی است. شورای مشورتی جزییات بیشتری از این تصمیم را اعلام نکرده است.

رسانه‌ها همچنین گفته‌اند که هدف از تغییرات پیشنهادی، تعریف واضح‌تر کاربردهای درست نشان‌ دولتی، افزایش آگاهی درباره اهمیت پرچم و سرود ملی و همچنین محافظت از پرچم در برابر بی‌احترامی یا بی‌توجهی است.

پلیس عربستان هفته گذشته چهار مرد بنگلادشی را به‌دلیل توهین به پرچم عربستان پس از آنکه ادعا شده بود پرچم این کشور را در سطل زباله انداخته بودند، بازداشت کرد.

خبرگزاری دولتی عربستان می‌گوید که مجلس شورا به تصویب پیش‌نویس اصلاحیه فرمان سلطنتی تقریبا ۵۰ ساله حاکم بر پرچم رای داده است. این اصلاحیه از سوی سعد العتیبی عضو شورا پیشنهاد شد و قبل از بحث در میان اعضای شورا از سوی یک کمیته فرعی مورد بررسی قرار گرفت.

این پیشنهاد در بحبوحه اصلاحات سریعی ارائه شده است که این کشور فوق محافظه‌کار را دچار تغییرات و تحولات کرده است.

پرچم عربستان از سال ۱۹۷۳ با شعار ««لا اله الا الله. محمد رسول الله» و نقش شمشیر رسمیت یافته است.

پیشنهاد مجلس شورا در غیاب مطبوعات آزاد برای بررسی رسمی به ملک سلمان ارائه می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا