ایران

فقط دیوان عدالت اداری می‌تواند مصوبه حداقل دستمزد را لغو کند

اعتراض‌ها به حداقل دستمزد شورای عالی کار ادامه دارد.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، متن نامه بیش از ۲۷ هزار کارگر به ابراهیم رئیسی، رئیس دولت ایران را منتشر کرد که در آن امضاء کنندگان خواستار لغو مصوبه شورای عالی کار و تشکیل دوباره جلسه برای افزایش حداقل دستمزد شده‌اند.

آیت اسدی، یکی از سه عضو «کارگری» شورای عالی کار که کرسی نمایندگان مستقل کارگران را اشغال کرده اما گفت که فقط دیوان عدالت اداری می‌تواند این مصوبه را لغو کند.

اسدی ادعای علی خدایی، یکی دیگر از اعضای کارگری شورای عالی کار مبنی بر این که یکی از سه عضو کارگری حاضر به امضاء مصوبه نشد را رد کرد و افزود:

«مصوبه حداقل دستمزد کارگران را همه نمایندگان کارفرمایی، دولت و حتی کارگران امضا کردند. البته نمایندگان کارگری واقعاً نظرشان بر این رقم نبود و تمام تلاش خود را کردند تا مطابق تورم افزایش یابد، اما بالاخره مصوبه شورای عالی کار به امضای همه شرکای اجتماعی رسید و لازم‌الاجرا است.». او گفت در باره ابطال مصوبه شورای عالی کار «باید دیوان عدالت اداری نظر بدهد.».

شورای عالی کار ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ حداقل دستمزد را پنج میلیون و ۳۰۸ هزار و ۲۸۴ تومان تعیین کرد که با مزایای جانبی آن به سختی به هشت میلیون تومان می‌رسد. به گفته تشکل‌های کارگری مستقل دستمزد مصوب تنها یک پنجم هزینه کارگران را پوشش می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا