خاورمیانه

فیدان: در حال مذاکره فشرده پیرامون پروژه «جاده توسعه ترکیه–عراق» هستیم

هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه شامگاه چهارشنبه در یک نشست خبری مشترک با جیمز کلورلی همتای انگلستانی خود در آنکارا گفت: کشورهای عراق، امارات، ترکیه و قطر در حال مذاکره فشرده پیرامون پروژه «جاده توسعه ترکیه–عراق» هستند.

فیدان با بیان اینکه مسیرهای تجاری جدید پس از این تحولات ژئوپلیتیکی در سال‌های اخیر از جمله اپیدمی کووید-19، جنگ روسیه و اوکراین و رقابت آمریکا و چین و غرب و چین اهمیت پیدا کرده است، گفت: «در گذشته علاوه بر این سه تحول، در باره مسیرهای تجاری جدیدی بحث شده و سایر مسیرهای تجاری نیز که به صورت تئوری مطرح شده است، در دستور کار قرار گرفته است

وی تصریح کرد: مسیر تجاری تنها به معنای نقطه تلاقی تجارت نیست، بلکه بازتابی از رقابت ژئواستراتژیک است.

فیدان با اشاره به کریدور اقتصادی هند-خاورمیانه-اروپا که یادداشت تفاهمی برای آن در اجلاس سران گروه 20 که در 9 تا 10 سپتامبر در دهلی‌نو برگزار شد، به امضا رسید، گفت: یکی دیگر از پروژه های کریدور که در جلسات گروه 20 با حضور رئیس جمهور کشورمان در دستور کار قرار گرفت و حمایت ما از آن تایید شد، پروژه جاده توسعه است که از خلیج عرب آغاز و از عراق می‌گذرد. ​​ترکیه در حال حاضر مشغول این کار است. به خصوص عراق، امارات، ترکیه و قطر در حال مذاکره فشرده در این زمینه هستند.

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه تاکید کرد: رئیس جمهور کشورمان در دیدار با شیخ محمد بن زاید آل نهیان رئیس امارات موافقت کرد که کار رسمی نهایی در این زمینه تکمیل و ظرف چند ماه آینده عملی شود. ما همچنین این دیدار مقدماتی را به مقامات عراقی منتقل کردیم

فیدان با تاکید بر اینکه مطالعات مشابه ادامه خواهد داشت، ابراز امیدواری کرد که چنین مطالعاتی هم برای منطقه و هم برای بشریت مفید باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا