اقتصادایرانسلامتی و زندگی

قیمت داروی ۳۰۰ هزار تومانی قارچ سیاه در بازار آزاد بیش از ۴ میلیون تومان شد 

تجارت‌نیوز در گزارشی که روز چهارشنبه ۳ شهریور منتشر کرده از افزایش قیمت داروی ۳۰۰ هزار تومانی قارچ سیاه تا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در بازار آزاد خبر داد.

بر اساس این گزارش، به جز بیمارستان امام خمینی، حالا متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری هم از بستری بیماران مبتلا به قارچ سیاه در این بیمارستان خبر داد.

اما داروی قارچ سیاه در ایران نیست. سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت می‌گوید: «داروی قارچ سیاه(آمفوتریسین) را نداریم مگر اینکه قاچاقی پیدا کنید!» دارویی که قیمت آن ۳۰۰ هزار تومان است اما حالا در بازار آزاد تا چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم فروخته می‌شود.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز از برخی داروخانه‌های تهران نشان می‌دهد «آمفوتریسین بی» ندارند. اما ماجرا تنها به این چند داروخانه منتهی نمی‌شود. پذیرش داروخانه ۱۳ آبان می‌گوید: «اصلا موجودی نداریم. با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرید تا اگر داروخانه‌ای این دارو را داشت، راهنمایی کند. قیمتش حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است. اگر پیدا شود.»

سامانه ۱۹۰ مرکز پاسخگویی وزارت بهداشت است که واحد مشاوره دارویی هم دارد. اما اپراتور سامانه ۱۹۰ هم می‌گوید «داروی آمفوتریسین بی، در هیچ کدام از سیستم‌ها ثبت موجودی نشده است. پیدا نمی‌شود مگر اینکه قاچاقی پیدا کنید!»

داروخانه‌ها ندارند اما بازار آزاد دارو به راحتی پیدا می‌شود. همان ماجرای آشنا برای همه بیمارانی که مجبور می‌شوند از بازار آزاد دارو بخرند. یکی از فروشندگان غیررسمی دارو می‌گوید: «گران شده، هر یک آمفوتریسین بی، چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان. یعنی برای ۱۰ عدد ۴۲ میلیون تومان باید پول بدهید.»

اما قیمت دارو گویا مانند نرخ دلار روزانه شده. دلال دیگری می‌گوید «دیروز می‌فروختم ۳ میلیون امروز اما ۴ میلیون. اگر می‌خواهید امروز بخرید. فردا گرانتر می‌شود.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا