خاورمیانه

مایک پمپئو: حفاظت از امنیت دریایی در تنگه هرمز نیازمند تلاش جمعی است

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در دیدار با «کانگ کیوانگ وا» همتای کره ای خود خواستار تلاش جمعی برای حفاظت امنیت دریایی در تنگه هرمز شد.

یک منبع دولتی کره جنوبی گفته است که در این دیدار که در حاشیه نشست سه جانبه آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در کالیفرنیا برگزار شد وزرای خارجه دو کشور همچنین در مورد ضرورت خلع سلاح هسته ای کره شمالی بحث و رایزنی کردند.

 

 

به گزارش خبرگزاری « یونهاپ»، این نشست در حالی صورت گرفت که سئول در پی افزایش تنش ها بین واشنگتن و تهران به دنبال گزینه هایی برای پشتیبانی از ائتلاف امنیت دریایی تحت رهبری ایالات متحده در خاورمیانه است.

 

این مقام دولت کره جنوبی در جمع خبرنگاران در کالیفرنیا در پاسخ به این سوال که آیا درخواستی از سوی آمریکا برای استقرار نیروهای کره جنوبی در تنگه هرمز ارایه شده است یا خیر گفت: به طور کلی پمپئو در این نشست بر اهمیت تلاش های جمعی توسط جامعه جهانی تاکید کرد.

 

وی گفت پمپئو به پیامدهای اقتصادی جهان به دلیل بی ثباتی در تنگه هرمز از جمله افزایش قیمت نفت اشاره و تاکید کرد همه کشورها باید در ایجاد ثبات به منطقه کمک کنند. وزیر خارجه کره جنوبی نیز تاکید داشته که ثبات در خاورمیانه و همچنین امنیت حجم زیاد تجارت مرتبط با نفت که از این تنگه عبور می کند مهم است.

 

کانگ افزود که بالاترین اولویت سئول، امنیت شهروندان کره جنوبی و تجارت آنها در منطقه است و به پمپئو اطمینان داد که سئول از “زوایای متعدد” به دنبال یافتن راه هایی برای کمک به تلاش های بین المللی است.

 

در مورد کره شمالی نیز دو طرف بار دیگر بر هماهنگی نزدیک تاکید کردند.

 

این گزارش می افزاید کانگ و پمپئو در نشست جداگانه ای با توشیمیتسو موتگی همتای ژاپنی خود مذاکرات سه جانبه ای را برگزار کردند که در طی آن در مورد همکاری سه جانبه در موضوع هسته ای کره شمالی و همچنین ارزیابی های خود از اوضاع خاورمیانه گفت و گو کردند.

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن