ایرانخاورمیانه

محکومیت گسترده حمله ایران به اسرائیل؛ امنیت خاورمیانه در خطر

حمله پهپادی و موشکی شنبه شب ایران به اسرائیل، با محکومیت گسترده از سوی سران و مقامات کشورهای غربی، منطقه‌ای و آمریکای لاتین روبرو شد.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده با انتشار پستی در ایکس نوشت: «من با تیم امنیت ملی خود ملاقات کردم و آخرین تحولات حمله ایران علیه اسرائیل را بررسی کردیم.» او بار دیگر تاکید کرد: «تعهد ما به امنیت اسرائیل در برابر تهدیدات ایران و نیروهای نیابتی آن آهنین است.»

نخست‌وزیر بریتانیا حمله ایران به اسرائیل را شدیدا محکوم کرد و گفت این حملات، خطر تشدید تنش و بی‌ثباتی در منطقه را به همراه خواهد داشت. ریشی سوناک در این پیام افزود: «ایران ایران بار دیگر نشان داد که قصد دارد در حیاط خلوت خود آشوب به‌پا کند.»

همزمان دبیرکل سازمان ملل متحد با محکوم کردن شدید حمله ایران به اسرائیل گفت: «از خطر واقعی تشدید تنش ویرانگر در سطح منطقه عمیقاً نگران هستم. از همه طرف‌ها می‌خواهم که برای اجتناب از هرگونه اقدامی که می‌تواند منجر به درگیری‌های نظامی بزرگ در چند جبهه در خاورمیانه شود، خویشتنداری کنند.»

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم حمله تلافی‌جویانه ایران به اسرائیل را محکوم کرد و در ایکس نوشت: «این اقدام ایران غیرقابل قبول و نقض آشکار قوانین بین‌المللی است. این حمله تنش‌ها در منطقه را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد و ثبات و امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد.»

وزیر امور خارجه فرانسه نیز روز شنبه حملات پهپادی ایران به اسرائیل را «سطح جدیدی» در تهدید امنیت جهانی دانست و آنرا به شدت محکوم کرد. استفان سژورن،در رسانه اجتماعی ایکس با تاکید بر تعهد فرانسه به امنیت اسرائیل افزود: «با تصمیم‌گیری برای انجام این اقدام بی‌سابقه، ایران اکنون به سطح جدیدی از بی‌ثباتی رسیده و منطقه در معرض خطر تشدید تنش نظامی است.»

همچنین آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان در پستی در شبکه اجتماعی ایکس حمله ایران به اسرائیل را محکوم کرد و گفت که این حمله کل منطقه را در معرض خطر فرو بردن در «هرج و مرج» قرار می‌دهد.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز در ادامه موج محکومیت‌های سران کشورها، حمله ایران به اسرائیل را محکوم کرد و گفت که به طور منظم در جریان اخبار تحولات این حمله قرار می‌گیرد.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا هم پس از حمله ایران به اسرائیل ضمن ابراز نگرانی عمیق از این اقدام در ایکس نوشت: «باید از تشدید تنش منطقه‌ای به هر قیمتی اجتناب شود.»

لوئیس مونته‌نگرو، نخست‌وزیر پرتغال، هم خواستار خویشتنداری طرفین و جلوگیری از تشدید خشونتها شد.

چندین کشور آمریکای لاتین هم نسبت به حمله ایران به اسرائیل و وضعیت کلی خاورمیانه ابراز نگرانی کردند.

شیلی نگرانی خود را از تشدید جدی تنش‌ها در خاورمیانه و حملات ایران علیه اسرائیل ابراز و استفاده ایران از زور را محکوم کرد.

مکزیک گفت که این حمله می‌تواند بر زندگی هزاران نفر تأثیری مخرب داشته باشد.

خاویر مایلی رئیس جمهور آرژانتین هم که به دانمارک سفر کرده گفت روز یکشنبه به آرژانتین بازخواهد گشت تا یک کمیته بحران را با توجه به آخرین وقایع اسرائیل تشکیل دهد.

وزارت امور خارجه مصر نیز با صدور بیانیه‌ای «نگرانی عمیق» خود را در مورد حمله ایران به اسرائیل ابراز کرد و از طرف‌ها خواست که «حداکثر خویشتنداری» را به کار گیرند.

همچنین وزارت امور خارجه عربستان سعودی ضمن ابراز نگرانی درباره تشدید تنش‌های نظامی در منطقه و هشدار درباره خطرات پیامدهای آن، همه طرفها را به حفظ بالاترین سطح خویشتنداری و دور کردن خطر جنگ از منطقه و مردمان آن فرا خواند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا