جهان

مقامات روسیه بریتانیا را به «پاسخ» اتمی تهدید کردند

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه هشدار داد که گام‌های اندکی تا احتمال وقوع «درگیری هسته‌ای» میان روسیه و غرب باقی مانده است.

به گزارش «اینترفاکس»، شویگو سه‌شنبه یکم فروردین در پاسخ به پرسشی با این مضمون که آیا نیت بریتانیا برای تحویل مهمات حاوی اورانیوم غنی‌شده به اوکراین، بیانگر این است که جهان در یک قدمی بروز برخورد هسته‌ای قرار گرفته است، گفت: «صحبت من در خصوص اقدامات، امری تصادفی نیست و گام‌های اندکی در مسیر بروز چنین برخوردی باقی‌مانده است.»

واکنش تهدید‌آمیز پوتین

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، سه‌شنبه، در پاسخ به اظهارات یک مقام بریتانیایی در مورد تحویل مهمات دارای اورانیوم غنی‌شده به اوکراین، تهدید کرد که در صورت متوسل شدن به چنین اقدامی مسکو «پاسخ» خواهد داد.

پوتین گفت: «امروز مطلع شدیم که بریتانیا نه تنها اقدام به تحویل تانک‌ها به اوکراین کرده بلکه برای تحویل گلوله‌های حاوی اورانیوم ضعیف‌شده به این کشور نیز آماده می‌شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، روسیه مجبور به پاسخ دادن خواهد شد.»

اسکادران تانک‌ها

این اظهارات پس از آن بود که آنابل گلدی، معاون وزیر دفاع بریتانیا متعهد شد که مهمات حاوی اورانیوم غنی شده را به کییف تحویل دهد.

گلدی در بیانیه‌ای که در وب سایت پارلمان بریتانیا منتشر شد، گفت: «علاوه بر تحویل یک اسکادران از تانک‌های رزمی «چلنجر 2» به اوکراین، ما مهمات از جمله گلوله‌های ضدزره حاوی اورانیوم غنی‌شده را تامین خواهیم کرد.»

اورانیوم ضعیف‌شده به دلیل چگالی بالا و آسیب زیادی که به زره‌پوش وارد می‌کند، برای اولین بار در گلوله‌های تانک در دوران آلمان نازی به دلیل کمبود تنگستن با چگالی بالاتر، مورد استفاده قرار گرفت.

العربیه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا