ایران

نخستین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری ایران؛ جدال بر سر تحریم‌ها و مدیران ناکارآمد

نخستین مناظره تلویزیونی شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران شامگاه دوشنبه ۲۸ خرداد در شبکه اول صدا وسیما جمهوری اسلامی برگزار شد.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محمدباقر قالیباف، مسعود پزشکیان، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی و مصطفی پورمحمدی، شش نامزد تایید شده توسط شورای نگهبان در این مناظره حضور داشتند.

تحریم‌ها و مدیران ناکارآمد در جمهوری اسلامی و نقش آنها در مشکلات اقتصادی و اتلاف منابع از محورهای اختلاف بین نامزدها بود.

مشکلات اقتصادی و تحریم

تصویری از مصاحبه تلویزیونی مسعود پزشکیان

انتخابات ریاست جمهوری ایران؛ اولین برنامه‌های تلویزیونی نامزدها پخش شد

علیرضا زاکانی، شهردار تهران و از نامزدهای اصولگرایان در بخشی از این مناظره گفت: «مشکل اقتصادی ایران تحریم ظالمانه آمریکا نیست. تجویزهای اقتصادی آمریکاست.»

او تصریح کرد که باید تحریم‌ها را خنثی کرد.

مسعود پزشکیان، نماینده مجلس نامزد مورد حمایت اصلاح‌طلبان، در پاسخ به این اظهارات گفت: «تحریم فاجعه است.»

او اضافه کرد: «می‌گویند تحریم را دور می‌زنیم. در این مسیر کلی بخور بخور وجود دارد. در رتبه بندی فساد از آخر، کشور پانزدهم جهان هستیم.»

مسعود پزشکیان در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: «تحریم را جنگ اقتصادی می‌دانم و کشته‌های آن فقرا هستند.»

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس و از نامزدهای اصولگرایان، نیز در این مناظره گفت که تلاش خواهد کرد تحریم‌ها را رفع کند.

آقای قالیباف تصریح کرد که رفع تحریم در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی را دنبال خواهد کرد.

او همچنین اضافه کرد در دولت خود خواهد کوشید سیاست‌هایی مانند «اقدام در برابر اقدام را برای رفع تحریم‌ها» در پیش بگیرد.

مصطفی پورمحمدی٬ وزیر سابق دادگستری نیز گفت:«ما تحریم شده‌ایم و تمام اقتصاد و تمام روابط اقتصادی و تجاری ما قفل شده است.»

او اضافه کرد: «برخی می‌گفتند تحریم مسئله مهمی نیست الان هم همین را می‌گویند. دنیا علیه ما تحریم‌های فلج کننده‌ای اعمال کرده است. ما در لیست سیاه کشورها قرار گرفته‌ایم. وقتی تمام روابط تجاری و مالی ما قفل شده فعالان اقتصادی چگونه کار کنند؟»

او در ادامه این مناظره تاکید کرد که دولتی را با نام «دولت قرار» تشکیل خواهد داد.

مدیران ناکارآمد

مسعود پزشکیان در بخش دیگری از اظهارات خود به ناکارآمدی مدیران پرداخت و گفت: «مشکل ما مدیریت بی‌تخصص و انسان‌های صفر کیلومتر و بی تجربه هستند.»

او در ادامه خواستار توجه به تجربه دیگر کشورها که بانک جهانی به آنها اشاره کرده، شد.

این نماینده مجلس گفت: «نباید به افراد غیرمتخصص اجازه مدیریت دهیم. چرا به کسی که ضرر می‌زند باید مدیریت دهیم؟ همه ادعا کردند که ما باید ۸ درصد رشد داشته باشیم ولی چرا رشد نکردیم؟»

او با پرسیدن اینکه چرا وعده‌های رشد اقتصادی پیش از این تحقق نیافته است، گفت افرادی که فقط شعار دادند و نتوانستند آنها را عملی کنند، باید محاکمه شوند.

مسعود پزشکیان همچنین اظهار داشت:«آن آقا می‌گفت من با یک میلیون تومان شغل ایجاد می‌کنم. چرا آدمی را که کارشناس نیست سرکار می‌گذارید؟ چرا حرف‌هایی می‌زنیم که نمی‌توانیم اجرا کنیم؟ آقای زاکانی می‌گوید ترکیه شکست خورده. بروند و جاده‌های آن‌ها را ببینند.»

باقر قالیباف با انتقاد از تاکید مسعود پزشکیان بر تجربه‌های جهانی گفت: «دوستان می‌فرمایند از نیروی خارجی کمک بگیریم. اما عدم استفاده از کارشناسان و سرمایه‌های انسانی در داخل کشور، منجر به فرار مغزها شده است.»

علیرضا زاکانی نیز در پاسخ به اظهارات مسعود پزشکیان گفت: «افرادی که ناکارآمد بودند الان در ستاد آقای پزشکیان هستند. کارشناسی خوب است ولی واگذاری کار به کارشناس خطرآفرین است، مثل بنزین صبح جمعه.»

مسعود پزشکیان در پاسخ به قالیباف گفت‌: «نگفتم مدیر از خارج بیاوریم. گفتم از تجربه و مشاوره آنها استفاده کنیم. من از ابتدا به استفاده از نیروهای داخلی تاکید کردم.» او از اصولگرایان انتقاد کرد که تنها یک طیف محدود را جزو نیروی انسانی و مدیران متخصص به شمار می‌آورند.»

در چارچوب برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در هشتم تیرماه سال ۱۴۰۳، پنج مناظره چهار ساعته از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی تهیه و پخش خواهد شد.

نخستین مناظره دوشنبه با حضور شش کاندیدای این انتخابات برگزار شد.

مناظره دوم ۳۱ خرداد؛ مناظره سوم اول تیر ؛ مناظره چهارم ۴ تیر و مناظره پنجم ۵ تیر برگزار خواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا