جهانخاورمیانه

نقش کلیدی ترکیه برای اتحادیه اروپا

رئیس جمهور ترکیه با اشاره تحولات اخیر در سراسر جهان تاکید کرد تحولات رخ داده این واقعیت را آشکار می‌کند که ترکیه کشوری کلیدی برای اتحاد و اروپا است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی در کنفرانس مطبوعاتی پس از پایان نشست جامعه سیاسی اروپا در پراگ، پایتخت چکیا با اشاره به تحولات اخیر در منطقه گفت: تحولات رخ داده این واقعیت را آشکار می‌کند که ترکیه کشوری کلیدی برای اتحاد و اروپا است.

اردوغان تصریح کرد: نقش ترکیه در غلبه بر چالش‌های پیش روی اتحادیه اروپا و بازتعریف نقش بین المللی این اتحادیه، غیرقابل جایگزین است.

رئیس جمهور ترکیه موانع ایجاد شده در راه عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را «ناعادلانه» دانست و گفت که این موانع بیش از هر چیز به منافع اتحادیه اروپا آسیب می‌رساند.

اردوغان تصریح کرد: انتظار داریم اتحادیه اروپا بدون تسلیم شدن به جاه‌طلبی و منافع برخی کشورها، روابط خود با ترکیه را بر پایه رویکرد مشارکت جلو ببرد.

رئیس جمهور ترکیه در ارتباط با سخنرانی خود در این نشست جامعه سیاسی اروپا گفت: در این جا تاکید کردیم که جامعه سیاسی اروپا نمی‌تواند بر روند عضویت ما (در اتحادیه اروپا) مشکلی ایجاد کند. انتظار اساسی ما از جامعه سیاسی اروپا این است که به تقویت روابط با اتحادیه اروپا و همچنین روند عضویت در این اتحادیه کمک کند.

رئیس جمهور ترکیه در ارتباط با دیدارش با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در حاشیه این رویداد گفت: معتقدم می‌توانیم به هدف عادی‌سازی کامل روابط، بر پایه سیاست همسایگی خوب در منطقه برسیم. مطالباتی مطرح شده است. وزیران امور خارجه، نمایندگان ویژه ما دیدار خواهند کرد و ما بر اساس نتایج این تبادل نظرها اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

اردوغان در پاسخ به سئوال خبرنگار ارمنی در خصوص عادی‌سازی روابط با ارمنستان با بیان این‌ که ترکیه هیچ پیش‌شرطی برای عادی‌سازی مناسبات با ایروان ندارد، افزود: به محض اینکه شما با آذربایجان قرارداد صلح ببندید، کوچکترین مشکلی از طرف ما وجود نخواهد داشت. می‌خواهیم هر چه زودتر روابط ترکیه-ارمنستان-آذربایجان را بهبود بخشیده و مسائل را حل کنیم.

رئیس جمهور ترکیه در خصوص ادامه رایزنی‌ها با روسیه و اوکراین در خصوص تداوم روند انتقال غلات گفت: ادامه حمل و نقل غلات در دوره آتی به نفع مردم اوکراین، کل اروپا و جهان خواهد بود. ما به موضوع انتقال غلات و کود نیز به اندازه تبادل اسرا اهمیت می‌دهیم. فردا با آقای پوتین در این مورد تلفنی صحبت خواهیم کرد.

اردوغان در پاسخ به سئوال خبرنگار آلبانیایی در ارتباط با احتمال دیدارش با رئیس جمهور سوریه گفت: در زمان مناسب دیدار با رئیس جمهور سوریه امکانپذیر است. هم اکنون مراودات در سطوح پایین ادامه دارد.

رئیس جمهور ترکیه در مورد حل و فصل مسئله جزیره قبرس گفت: تنها راه حل این مسئله شناسایی حقوق برابری ترک‌های قبرس و موقعیت بین‌المللی آن‌ها است. برای راهکار پایدار، باید واقعیت‌های جزیره مورد پذیرش قرار بگیرد.

اردوغان تصریح کرد: ترکیه به قلمرو یا حاکمیت هیچ کشوری چشم‌داشتی ندارد. ما فقط برای حفظ منافع کشورمان و ترک‌های قبرس تلاش و مبارزه می‌کنیم.

وی در خصوص رویکرد اتحادیه اروپا در مورد یونان گفت: از اتحادیه اروپا انتظار دارم به جای حمایت از اقدامات غیرقانونی تحت عنوان همبستگی و وحدت، طرفین را به گفتگوی دوجانبه دعوت کند.

رئیس جمهور ترکیه در زمینه روند عضویت سوئد و فنلاند در سازمان ناتو گفت: تا زمان ادامه راهپیمایی‌ گروه‌های تروریستی در سوئد و حضور تروریست‌ها در پارلمان این کشور، دیدگاه ما به سوئد مثبت نخواهد شد. اما موقعیت فنلاند در این زمینه با سوئد متفاوت است.

آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا