جهان

نگرانی در مورد جاسوسی در المپیک زمستانی پکن

در آستانه آغاز بازی‌های المپیک زمستانی پکن، مقامات ورزش آلمان نگرانی خود از فعالیت احتمالی جاسوسی علیه ملی‌پوشان خود و همچنین درستی نتایج تست‌ کرونای ورزشکاران در چین را ابراز کرده‌اند.

بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ از روز چهارم تا بیستم فوریه (۱۵ بهمن تا اول اسفند) در پکن، پایتخت چین، برگزار می‌شوند.

در کنار نگرانی‌های فعلی جامعه بین‌المللی پیرامون نقض حقوق بشر و گسترش دوباره شیوع ویروس کرونا در چین، حال موضوع فعالیت‌های احتمالی جاسوسی در حین برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی در کشور میزبان نیز مطرح شده است.

در این زمینه سازمان ورزش و المپیک آلمان (DOSB) به ملی‌پوشان المپیکی این کشور توصیه کرده است که در چین از تلفن‌های همراه خصوصی خود،  به دلیل خطر جاسوسی استفاده نکنند. DOSB به جای آن، دستگاه‌های تلفن و کامپیوترهایی را که از دیدگاه امنیتی مطمئن‌تر هستند، در اختیار ورزشکاران آلمان قرار خواهد داد.

بر اساس مقررات میزبان بازی‌های المپیک زمستانی چین، همه ورزشکاران حاضر در این رقابت‌ها موظف‌هستند نرم‌افزار “My2022” را بر روی دستگاه تلفن همراه یا کامپیوتر و تبلت‌های خود نصب کنند.

به گفته DOSB، سخت‌افزارهایی که این نهاد ملی ورزش آلمان برای ورزشکاران خود در نظر گرفته است، طوری ساخته و تدوین شده‌اند که مانع “حمله جاسوسی” سایبری و بازیابی اطلاعات شخصی و خصوصی، می‌شوند.

مقامات ورزش کشورهای بریتانیا و هلند نیز به ملی‌پوشان خود که در المپیک زمستانی چین به میدان می‌روند نیز توصیه‌‌های مشابهی کرده‌اند.

سخنگوی کمیته ملی المپیک بریتانیا در این زمینه می‌گوید: «ما توصیه‌های عملی به ورزشکاران و مربیان داده‌ایم تا آنها خودشان تصمیم بگیرند که آیا از وسایل شخصی خود در هنگام برگزاری بازی‌ها استفاده کنند یا نه. ما تجهیزات دیگری را به طور موقت در اختیار کسانی که نمی‌خواهند دستگاه‌های خود را به چین ببرند گذاشته‌ایم.»

مقامات ورزش آلمان در کنار نگرانی بابت احتمال عملیات جاسوسی، همچنین ابهام خود را در مورد روند راستی‌آزمایی نتیجه آزمایش‌های کرونا که در چین از ورزشکاران گرفته می‌شوند، ابراز کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا