ایرانجهان

ورود اتباع افغان به ۱۶ استان ایران ممنوع است

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمانشاه می‌گوید ورود اتباع افغانستان به ۱۶ استان از جمله کرمانشاه ممنوع است.

به گزارش ایسنا به نقل از حمزه سلیمانی، با مشارکت پلیس، شهرداری و سایر دستگاه‌های ذیربط «تعداد قابل توجهی» از کارگران افغان و همچنین تعدادی از کارفرمایان متخلف که آنها را به کار گماشته بودند، دستگیر شده‌اند.

 

به گفته سلیمانی با آغاز مرحله نهم اجرای طرح شناسایی، دستگیری و طرد اتباع غیرمجاز در هشتم آذر، از بسیاری از پروژه‌های ساخت مسکن در شهرک‌های اطراف شهر، گلخانه‌ها، اصطبل‌های پرورش اسب و گاوداری‌ها در استان کرمانشاه بازرسی به عمل آمده است.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمانشاه می‌گوید در جریان این بازرسی‌ها تعدادی از کارگران افغانستانی دستگیر و از این استان بیرون شده‌اند.

 

حمزه سلیمانی با استناد به دستورالعمل شورای عالی امنیت ملی می‌گوید که «حضور، اسکان و اشتغال اتباع افغانستان در ۱۶ استان کشور و از جمله کرمانشاه ممنوع است».

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری در پایان مصاحبه خود با اعلام شماره تلفنی از مردم خواسته است در صورت مشاهده بکارگیری اتباع افغانستان، با آن شماره تماس گرفته و به مسئولان اطلاع دهند.

 

به گزارش برخی رسانه‌های ایران، استان‌هایی در این کشور که شهروندان افغانستان اجازه اقامت در آنها را ندارند عبارتند از: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال‌وبختیاری، کهگیلویه‌ و بویراحمد، گیلان، مازندران، سیستان‌وبلوچستان، هرمزگان و همدان.

 

اخیرا وزیر کشور ایران گفت که از حکومت طالبان خواسته است تا شرایط بازگشت مهاجران افغانستان به کشورشان را فراهم کند.

 

احمد وحیدی، همزمان تعداد افغانستانی‌های حاضر در ایران را حدود ۵ میلیون نفر برآورد کرده و گفته بود که «برای مهاجران مجوزدار، شناسه یکتا صادر می‌شود که بر اساس آن شناسایی می‌شوند، تاکید می‌کنم شناسه و نه شناسنامه برای آنان صادر می‌شود.»

 

حدود ۴ میلیون مهاجر و پناهنده افغان در پاکستان به سر می‌برند. شماری از این مهاجران بدنبال روی کار آمدن طالبان در نیمه اوت ۲۰۲۱ راهی پاکستان شدند. بسیاری دیگر، پیش‌تر و در سالهای تهاجم شوروی به افغانستان در سال ۱۹۷۹ میلادی و پس از آن، مجبور به جلای وطن و اسکان در پاکستان شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا