ایرانجهان

وزیر دفاع آمریکا: ایران و نیروهای نیابتی آن طی ریاست‌جمهوری بایدن، ۸۳ بار به ما حمله کردند

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در جلسه‌ای با سناتورهای این کشور گفت که از زمان آغاز ریاست جمهوری جو بایدن، جمهوری اسلامی یا نیروهای مورد حمایت آن ۸۳ بار علیه مواضع نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق حمله کرده، اما در مقابل آمریکا ۴ حمله بزرگ علیه آنها انجام داده است.

این نشست پس از حمله‌های هفته گذشته شبه‌نظامیان وابسته به ایران به مواضع نیروهای ایالات‌متحده در سوریه صورت گرفت که به کشته شدن یک آمریکایی و زخمی شدن چند نفر آمریکایی دیگر منجر شد.

اگر چه به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، در حمله تلافی‌جویانه آمریکا علیه مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه ۱۹ نفر کشته شدند، برخی سناتورهای جمهوری‌خواه معتقد بودند واکنش دولت بایدن ناکافی بوده است.

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه، در این نشست گفت: «وقتی ایران در زمان جو بایدن ۸۳ حمله علیه نیروهای آمریکا انجام می‌دهد، اما آمریکا تنها چهار مورد واکنش نشان می‌دهد، دولت ایالات‌متحده دارد چه پیامی را منتقل می‌کند؟»

همزمان با افزایش نگرانی‌ها از اقدامات مخرب منطقه‌ای جمهوری اسلامی، رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران، اعلام کرد: «امروز از هر زمانی دیگر به آزادی بیت المقدس نزدیک‌تر هستیم و به امامت رهبر انقلاب نماز را در آنجا برگزار می‌کنیم.»

حملات جدید نیروهای وابسته به ایران در حالی صورت می‌گیرد که از سوی دیگر بسیاری از نمایندگان کنگره بارها درباره بن بست مذاکرات احیای برجام و نزدیک شدن ایران به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای هشدار داده‌اند.

جاش هالی، سناتور جمهوری‌خواه، به ایران‌اینترنشنال گفت: «بعید می‌دانم دولت بایدن در ارتباط با ایران استراتژی داشته باشد. کاری که آنها می‌کنند این است که درست در زمانی که باید برای مقابله با تهدید ایران، متحدان و شرکای خود را در منطقه تقویت کنیم، مخفیانه در حال مغازله با تهران هستند.»

در همین حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد: قرار است طرحی در مجلس مطرح شود و برای مذاکرات هسته‌ای سقف تعیین شود.

امیرعبداللهیان همچنین قرار است روز چهارشنبه در سفری به روسیه با همتای روسی خود سرگئی لاوروف دیدار کرده و درباره موضوعات بین‌المللی از جمله احیای برجام، وضعیت سوریه، افغانستان و خزر و همچنین وضعیت احیای روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی گفت‌وگو کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا