ایرانجهان

پنتاگون: 8 شبه‌نظامی وابسته به ایران در حملات تلافی‌جویانه آمریکا در سوریه کشته شدند

وزارت دفاع ایالات متحده «پنتاگون» برای اولین بار خبر داد که حملات هوایی تلافی‌جویانه آمریکا که هفته گذشته نیروهای نیابتی را در سوریه هدف قرار داد، باعث کشته شدن 8 شبه‌نظامی وابسته به ایران شده است.

به گزارش «العربیه»، ژنرال پد رایدر، سخنگوی پنتاگون روز پنج‌شنبه، 10 فروردین، گفت: «جنگجویان کشته شده با سپاه پاسداران مرتبط بودند، اما ایرانی نبودند.»

او همچنین گفت که شش سرباز آمریکایی دیگر در نتیجه حملات پهپادی و موشکی دچار آسیب‌های مغزی (TBI) شده‌اند.

در پی حمله پهپادی اولیه به یک پایگاه آمریکایی که منجر به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی و زخمی شدن شش آمریکایی دیگر شد، چندین درگیری بین نیروهای نیابتی ایران و نیروهای آمریکایی رخ داد.

سنتکام در آن زمان گفته بود که نیروهای ایالات متحده و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش»، سه بار دیگر در شامگاه 24 و 25 مارس در سوریه هدف حمله قرار گرفته‌اند.

پیش‌تر دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داده بود که حملات تلافی‌جویانه آمریکا دست‌کم منجر به کشته شدن 19 نفر از نیروهای شبه‌نظامی نیابتی شده است.

«وال استریت ژورنال» نیز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی نوشت: «جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به ارتش آمریکا دستور داده تا دور دوم حملات علیه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را در اواخر روز جمعه متوقف کند.»

در پی انتقادات گسترده از عملکرد «ضعیف» دولت بایدن در قبال ایران در منطقه که با این حملات پهپادی شدت گرفته، ژنرال رایدر در دفاع از نحوه پاسخ ایالات متحده به حملات نیز گفت: «ما وارد عمل شدیم، دو هدف سپاه قدس را مورد اصابت قرار دادیم و این اقدام متناسب بود و این اقدامی عمدی بود تا این پیام را بدهیم که حمله به نیروهای آمریکایی بدون مجازات نخواهد ماند. ما به دادن پاسخ‌های مناسب در زمان و مکان انتخابی خود ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که نیروهایمان محافظت می‌شوند.»

پیشتر، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در جلسه استماع خود در سنای آمریکا اعلام کرده بود که از آغاز ریاست جمهوری بایدن، ایران و شبه‌نظامیان آن 83 بار به مواضع نظامیان آمریکایی در عراق و سوریه حمله کرده‌اند ولی آمریکا فقط 4 بار به این حملات پاسخ داده است.

العربیه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا