جهان

پوتین: سلاح‌های اتمی تاکتیکی از ماه ژوئیه در بلاروس مستقر می‌شوند

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، روز جمعه ۱۹ خرداد گفت پس از آماده شدن انبارهای ویژه در روزهای هفتم و هشتم ژوئیه سلاح‌های اتمی تاکتیکی این کشور در بلاروس مستقر خواهند شد.

از زمان فروپاشی اتحاد شوروی این اولین باری است که روسیه سلاح های اتمی خود را در خاک این کشور دیگر مستقر می‌کند.

آقای پوتین در ماه مارس این تصمیم را اعلام کرد و در توجیه آن به استقرار سلاح‌های اتمی تاکتیکی آمریکا در تعدادی از کشورهای اروپایی در چند دهه اخیر اشاره کرد.

کاخ کرملین در بیانیه‌ای گفت که رییس­ جمهور روسیه در دیدار با الکساندر لوکاشنکو به رییس جمهور بلاروس گفته است: «همه چیز طبق برنامه پیش می رود. انبارهای مخصوص در روزهای هفتم و هشتم ژوئیه آماده خواهند شد و ما بلافاصله کار انتقال و استقرار تسلیحات مناسب در کشور شما را شروع می کنیم.»

آقای پوتین تهاجم نظامی به اوکراین را یک جنگ سرنوشت ساز برای بقای روسیه در برابر توسعه مرزهای ناتو می‌داند و کشورهای غربی را متهم می‌کند که با ارسال مقادیر زیادی اسلحه به اوکراین به یک جنگ نیابتی برای به زانو درآوردن روسیه دامن می­‌زنند.

در مقابل اوکراین می‌گوید که تا خروج تمامی سربازان روسیه از قلمرو این کشور به جنگ ادامه خواهد داد و درعین حال خواستار پیوستن هرچه سریع‌تر به ناتو است.

آمریکا از تصمیم روسیه برای استقرار سلاح‌­های اتمی تاکتیکی در خاک بلاروس انتقاد و درعین حال تصریح کرده است که در نظر ندارد آرایش سلاح­‌های هسته‌­ای استراتژیک خود را تغییر دهد.

مسکو و واشینگتن جنگ اوکراین را بزرگ‌ترین تنش و بحران در مناسبات خود از زمان پایان جنگ سرد می‌دانند.

در سال‌های اخیر معاهده های مهم کنترل تسلیحاتی بین دو کشور از هم پاشیده و مسکو و واشینگتن به طور علنی طرف مقابل را به این دلیل محکوم کرده‌­اند.

تسلیحات اتمی تاکتیکی که به بلاروس منتقل می‌شوند تحت کنترل کامل ارتش روسیه خواهند بود. محل استقرار آنها هنوز مشخص نشده است.

ولادیمیر پوتین، تصمیم‌گیرنده نهایی در مورد استفاده از سلاح‌ های اتمی روسيه، در گذشته گفته است که تعدادی سامانه موشکی متحرک «اسکندر» به بلاروس تحویل داده شده‌­است. این نوع موشک های بالستیک با برد کوتاه قادر به حمل کلاهک‌­های هسته‌­ای و به گفته منابع روس برد آنها ۵۰۰ کیلومتر است.

بلاروس نیز اعلام کرده که جنگنده‌های سوخو- ۲۵ نیروی هوایی این کشور برای حمل موشک­‌های مجهز به کلاهک ای آماده شده‌­اند. براساس منابع روس برد پرواز این جنگنده­‌ها حدود هزار کیلومتر است.

در صورت شلیک از پایگاه هوایی اصلی بلاروس در حومه مینسک، این نوع تسلیحات می‌توانند تقریبا تمامی اروپای شرقی از جمله چند کشور عضو ناتو و شهرهایی نظیر برلین و استکهلم را هدف بگیرند.

در پی فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ دولت آمریکا با اقدامات گسترده‌­ای توانست تمامی تسلیحات اتمی موجود در قزاقستان، اوکراین و بلاروس را به روسیه منتقل کند که وارث زرادخانه هسته‌­ای اتحاد شوروی شد.

ولادیمیر پوتین بارها در سخنان خود به استقرار موشک­‌های « ب – ۶۱» رایج‌ترین موشک مجهز به کلاهک هسته‌ای ارتش آمریکا در قلمرو کشورهای عضو ناتو از جمله بلژیک، هلند، آلمان، ایتالیا و ترکیه اشاره کرده است.

روسیه همچنین نارضایتی خود از ارتقاء این موشک­‌ها را اعلام کرده است که مدت کوتاهی پس از بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ به خدمت ارتش آمریکا درآمد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا