آذربایجان

یاشار پیری در تبریز بازداشت شد

یاشار پیری فعال ملی مدنی آذربایجان جنوبی روز چهارشنبه ۲۶مردادماه۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی ایران در تبریز بازداشت شد

از دلایل بازداشت و مکان انتقال این فعال آذربایجانی اطلاع دقیقی در دست نیست.

پیشتر این فعال آذربایجانی فروردین ماه ۱۳۹۱ در پی شرکت در تجمعی در اعتراض به خشک شدن دریاچه اورمیه در شهر تبریز بازداشت و از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” به سه ماه حبس تعلیقی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده بود.

یاشار به همراه برادرش روزبه پیری در ۲۶ آبان ماه ۹۸ نیز در جریان اعتراضات آبانماه در واکنش به افزایش قیمت بنزین، در منزل توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت و به اطلاعات سپاه عاشورای تبریز منتقل شده بودند.

برادران پیری پس از ۲۶ روز، با اتمام مراحل بازجویی به بند سه گانه زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. آنها نهایتا در تاریخ ۱۶ بهمن ۱۳۹۸، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شدند.

روزبه پیری برادر یاشار هم ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۰ در منزل پدری خود در ارتباط با حکم قطعی ۳ سال و ۸ ماه حبس تعزیزی صادره از طرف دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی، بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و به زندان تبریز منتقل شد. این فعال حرکت ملی آذربایجان جنوبی ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱، به دلیل مشکل بیماری کرون معده تحت الحفظ به مطب پزشک متخصص گوارش اعزام و پس از انجام معاینات پزشکی مجددا به زندان مرکزی تبریز بازگردانده شد.

روزبه ‌پیری سردبیر نشریه دانشجویی تبریز، از موسسین تشکل دانشجویی “جمیعت اسلامی دانشجویان مستقل” و مترجم کتاب”سلطان محمد فاتح” پیشتر نیز بارها به دلیل فعالیت های مدنی، سابقه بازداشت محکومیت و زندان دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا