آذربایجانایران

یک خبرنگار در قزوین با شکایت دانشگاه پزشکی به حبس محکوم شد

مصطفی جعفری، سرپرست دفتر استانی خبرگزاری ایلنا در قزوین و مدیر مسئول سایت خبری «تیتر قزوین»، به «دو سال حبس و دو سال ممنوعیت اشتغال در حرفه خبرنگاری و محرومیت از فعالیت‌‌های رسانه‌‌ای» محکوم شد.

بر اساس تصویر حکم آقای جعفری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، این پرونده علیه آقای جعفری در پی شکایت دانشگاه علوم پزشکی قزوین باز شده و او به «نشر اکاذیب» محکوم شده است.

«نشر اکاذیب» اتهامی است که در دادگاه‌های جمهوری اسلامی معمولا در مورد اظهارات یا نوشته‌های انتقادی یا افشاگرانه منتقدان از جمله فعالان رسانه‌ای مطرح می‌شود.

با وجود سابقه طولانی بازداشت و دادگاهی کردن روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در جمهوری اسلامی، به نظر می‌رسد در ماه‌های گذشته با افزایش فشارهای سیاسی و اجتماعی، فشار بر روزنامه‌نگاران نیز تشدید شده است.

بر اساس گزارش‌های اخیر از دست‌کم شش خبرنگار در کوهدشت لرستان تنها طی یک ماه شکایت شده است. از جمله این خبرنگاران سینا قلندری است که یک سال پس از افشای قتل یک کودک‌همسر توسط شوهر طلبه‌اش به ۲۷ ماه حبس و دو سال ممنوعیت از کار رسانه‌ای محکوم شد.

محمد بساطی، مدیرمسئول نشریه فرهنگی و اجتماعی «بلوطستان» نیز در پی شکایت کمیته امداد شهرستان کوهدشت در دادگاه بدوی به شش ماه حبس و ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

رادیو فردا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا