آذربایجانایران

استاندار : حساب‌های مالیاتی شرکت های آذربایجان شرقی باید از تهران به آذربایجان منتقل شود

استاندار آذربایجان شرقی در دیدار با وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران خواستار انتقال حساب‌های مالیاتی شرکت های آذربایجان شرقی از تهران به آذربایجان شد.

به نوشته ایرنا، عابدین خرم روز پنجشنبه در دیدار وزیر اقتصاد و دارایی ایران با فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی گفت: «بخش خصوصی به عنوان پیشران اقتصادی استان حرکت سازنده ای در حوزه اقتصاد استان ایفا می کنند.» او با اشاره به اینکه بیشترین مراجعه و سرمایه گذاری در استان توسط بخش خصوصی انجام شده است، افزود: «بخش خصوصی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.»

خرم با انتقاد از ۲۴ ساعته نشدن فعالیت گمرک های آذربایجان شرقی گفت: «فعالیت گمرکات طرف مقابل ۲۴ ساعته بوده و ما نیز باید ساعات فعالیت خود را ۲۴ ساعته کنیم.»

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه خواستار انتقال عملی پرونده مالیاتی شرکت های بزرگ مانند شرکت مس سونگون به استان و افزایش سهم استان از محل تسهیلات بند الف قانون بودجه برای تامین نیاز مالی واحدهای تولیدی استان از منابع بانکی شد.

«استانی شدن مالیات برخی شرکت های دولتی مانند پست، تعیین زمانبندی برای استرداد ارزش افزوده صادرات، ایجاد بازارچه مشترک در خداآفرین» از دیگر خواسته های استاندار آذربایجان شرقی از وزیر اقتصاد ایران بود.

پیشتر در تیرماه ۱۴۰۱ هم «عیسی اورج‌زاده» مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی نیز خواستار انتقال حساب‌های مالی و مالیاتی شرکت های «مس سونگون و  فولاد آذربایجان میانه» به آذربایجان شده بود.

به گفته مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی ۹۵ درصد درآمد استان آذربایجان شرقی از محل دریافت مالیات از شهروندان و شرکت‌هاست. حکومت ایران از انتقال حساب‌های بانکی شرکت های بزرگ از جمله مس سونگون و فولاد میانه، به آذربایجان خودداری می کند و سود حاصل از آن به جیب تهران می رود.

سالهاست مسئولان ایران به مردم آذربایجان وعده انتقال حساب های معدن مس سونگون به آذربایجان را می دهند.

معدن سونگون ورزقان بزرگترین معدن مس خاورمیانه است و ۶۰ درصد مس تولیدی ایران از ذخایر این معدن عظیم آذربایجان تامین می شود. حکومت ایران از تولید شمش مس این معدن در آذربایجان جلوگیری کرده و خاک آن به صورت خام به کرمان منتقل شده و در آنجا به شمش تبدیل می کند و سود حاصل از این معدن عظیم آذربایجان به جیب استانهای فارس نشین مرکز ایران می رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا