جهان

جنگ اوکراین؛ چین اطلاعات دریافتی از آمریکا را به روسیه داده است

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده است که آمریکا در ماه‌های اخیر با ارائه شواهد مربوط به تجمع نیروهای روسیه در مرز اوکراین به مقامات چینی، خواستار دخالت آنها برای پیشگیری از جنگ شده بودند ولی چینی‌ها این اطلاعات را به روسیه داده‌اند.

بر اساس این گزارش، مقام‌های دولت چین همچنین به مسکو تضمین داده بودند که از نقشه‌های نظامی و عملیاتی روسیه برای حمله به اوکراین جلوگیری نخواهند کرد.

اطلاعات دولت آمریکا به وزیر خارجه چین و سفیر این کشور در واشنگیتن داده شده بود و آمریکا در جریان این تماس‌ها از رئيس‌جمهور چین خواسته بود که روسیه را از حمله به اوکراین منصرف کند ولی تمامی این درخواست‌ها از سوی چین نادیده گرفته شد.

وزارت خارجه و سفارت چین در آمریکا به درخواست نیویورک تایمز برای اظهار نظر در این زمینه پاسخ نداده اند.

بر اساس این گزارش، مقامات آمریکایی بر این باور بودند که تنها کسی که می تواند ولادیمیر پوتین را از حمله به اوکراین منصرف کند، شی جی پینگ، رییس جمهوری چین است ولی نتیجه‌گیری مقامات آمریکایی از مذاکرات ماه‌های اخیر با چین در مورد اوکراین این است که سیاست عمومی پکن در قبال آمریکا و غرب خصمانه‌تر شده است.

مناسبات روسیه و چین در سال‌های اخیر در عرصه های دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی تقویت شده است و رهبران دو کشور که در زمینه نظم جهانی دیدگاه‌های مشترکی دارند، تاکنون ۳۷ بار دیدار کرده اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی چین روز جمعه ششم اسفند ولادیمیر پوتین در یک تماس تلفنی با رهبر چین گفت که آمریکا و ناتو تمامی درخواست‌ها و شروط امنیتی روسیه را نادیده گرفته و تعهدات خود را نقض کرده اند.

رییس جمهوری چین نیز تاکید کرده است که موضع این کشور «احترام به نگرانی‌های مشروع امنیتی و در عین حال استقلال و تمامیت ارضی» همه کشورهاست.

برخی از مقامات آمریکایی معتقدند که چین و روسیه بیش از هر مقطع دیگری پس از پایان جنگ سرد به یکدیگر نزدیک شده اند و در برابر آمریکا، اروپا و متحدان آسیایی آنها معمولا موضع واحدی اتخاذ می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه چين نیز پس از شروع حمله نظامی روسیه به اوکراین در یک نشست خبری آمریکا را مسئول تنش‌های موجود در اوکراین دانست و گفت: «دولت آمریکا اخیرا با ارسال اسلحه، احتمال وقوع جنگ را تشدید کرده است. ریختن نفت روی آتش در زمانی که از دیگران می‌خواهید آتش را خاموش کنند، رفتار غیرمسئولانه و غیراخلاقی است.»

او در پاسخ به سئوالات مکرر خبرنگاران خارجی حاضر نشد تهاجم نظامی روسیه را «اشغال» یک کشور دیگر توصیف کند و گفت دولت آمریکا تاکنون در پنج مرحله مرزهای پیمان ناتو را به سوی شرق اروپا گسترش داده و با استقرار سلاح‌های پیشرفته در اروپای شرقی تعهدات امنیتی در قبال روسیه را نقض کرده است.

پیش از این وزیر دفاع چین نیز در سخنرانی مجازی خود در اجلاس امنیتی مونیخ از ناتو انتقاد کرده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا