ایران

54 کشور عضو شورای حقوق بشر خواستار توقف کاربرد زور علیه معترضان در ایران شدند

54 کشور عضو‌ شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای خواستار توقف کاربرد زور توسط حکومت ایران علیه معترضان مسالمت‌جو‌ شدند.

این بیانیه که با پیشنهاد اسپانیا و شیلی مطرح شده ضمن محکومیت قتل مهسا امینی، از جمهوری اسلامی خواسته که خشونت علیه زنان را متوقف کند.

در بخشی از این بیانیه آمده «از مقامات ایران می‌خواهیم از بکارگیری قوه قهریه نامتناسب علیه تظاهرات مسالمت‌آمیز افرادی که خواستار استفاده از حق آزادی عقیده خود بوده و خواهان پایان اعمال خشونت و تبعیض علیه زنان‌ هستند، جدا خودداری کند.»

در همین رابطه، میشل تیلور، نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر گفت، ایالات متحده و دیگر کشورهای امضاکننده بیانیه از ایران می‌خواهند که «تحقیقات فوری، کامل، بی‌طرفانه و شفاف درباره مرگ مهسا امینی انجام دهد.»

او‌ تاکید کرد: «جامعه بین‌المللی نباید تصاویر خشونت نیروهای امنیتی علیه معترضان مسالمت‌جو را نادیده بگیرد. آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است.»

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران هم اظهار داشت: «54 کشور در سراسر جهان بیانیه پیشنهادی شیلی و اسپانیا را امضا کردند که از ایران خواسته به کاربرد زور علیه معترضان مسالمت‌جو پایان دهد.»

مالی افزود: «وقت آن است که رهبران ایران به این فراخوان جهانی گوش داده و به خشونت علیه مردم خود پایان دهند.»

این در حالی است که اعتراضات سراسری ایران دومین هفته خود را پشت سر گذاشت و روز و شب گذشته ده‌ها شهر ایران صحنه رویارویی معترضان با نیروهای امنیتی و انتظامی بود.

واکنش‌های بین‌المللی به اعتراضات سراسری در ایران هم ادامه یافت و در همین زمینه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در یک نشست خبری گفت: «قتل مهسا (امینی) دلخراش بوده اما واکنش عمومی را برانگیخت و غم و اندوه را به عمل تبدیل کرد که می‌تواند از نظر آزادی برای زنان و دیگران در ایران مفید واقع شود.»

شماری از نمایندگان احزاب آلمان هم با اعلام همبستگی با خانواده مهسا امینی و معترضان در ایران، بر لزوم اقدامات جدی علیه مقام‌های جمهوری اسلامی تاکید کردند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی پیشین وزارت خارجه آمریکا نیز در گفت‌وگو با شبکه «ایران اینترنشنال» رویکرد دولت بایدن در مذاکره با رژیمی که مردم ایران را سرکوب می‌کند، اشتباهی بزرگ خواند و تاکید کرد، «باید منابع مالی جمهوری اسلامی برای سرکوب مردم قطع شود.»

العربیه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا