ایران

افت ۶۰ تا ۷۰ درصد فروش نان فانتزی در ایران

نرخ یک کیسه آرد که به نان فانتزی ها فروخته می شود، ۱۰ برابر شده است.

کرمی، رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم ایران می گوید: «هدف از اجرای این طرح مبارزه با رانت عنوان شده بود اما این در حالیست که در عمل با اجرای آن امکان ایجاد رانت‌ها را تقویت شده، چراکه مردم به سمت خرید نان‌هایی می‌روند که یارانه به آنها تخصیص داده می‌شود.»

این فعال صنفی گفته است قیمت یک کیسه آرد از ۶۷ هزار تومان به کیسه‌ای ۶۴۰ هزار تومان رسیده؛ پس طبیعی است که شاهد افزایش دو برابری نرخ نان فانتزی باشیم.

دولت ایران با این استدلال که اختلاف قیمت آرد در داخل و خارج ایران ۱۰ برابر است و سالانه «سه میلیون تن گندم و آرد» قاچاق می‌شود، اقدام به آزادسازی نرخ آرد کرد. این در حالی است که قاچاق این میزان گندم و آرد نیازمند بارگیری روزانه بیش از هزار کامیون و انتقال قاچاقی آن به خارج از ایران است که غیرممکن به نظر می‌رسد.

همچنین مصرف داخلی گندم ایران طی پنج سال گذشته تغییری نداشته و رشد واردات گندم به خاطر کاهش تولید داخلی گندم بوده است. بدین ترتیب ادعای قاچاق سه میلیون تن گندم و آرد به خارج توجیه‌پذیر نیست.

موضوع دومی که دولت در ۱۰ برابر کردن قیمت آرد استدلال می‌کند، افزایش جهانی قیمت گندم است. این در حالی است که قیمت‌های جهانی گندم از ابتدای سال ۲۰۲۲ تنها ۴۰ درصد افزایش داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا