آذربایجاناقتصادی

افزایش ٨۵ درصدی قیمت لباس مدارس در اورمیه

یکی از اولیای دانش‌آموزان در باره افزایش بی رویه قیمت و همچنین بضاعت خانواده ها درمورد تهیه لباس مدارس، می‌گوید: با توجه به اینکه نتوانستم لباس فرم جدیدی برای دخترم تهیه کنم تصمیم گرفته‌ام با همان لباس‌های سال گذشته دخترم را راهی مدرسه کنم که امیدوارم مسوولان مدرسه به این امر واکنش نشان ندهند.

چند سالی است که پوشیدن لباس فرم دانش‌آموزی در مدارس برای تمام پایه‌های تحصیلی مرسوم شده است تا تمام محصلان با یک شکل و با یک نظم خاصی در مدارس حضور داشته باشند‌ که متاسفانه امسال با افزایش قیمت ۸۵ درصدی پوشاک مدارس، صدای اولیای دانش‌آموزان را در آورده است.

کمتر از یک هفته دیگر تا بازگشایی مدارس باقیمانده و خرید لباس فرم مدارس به عنوان یکی از دغدغه‌های خانواده به خصوص دانش‌آموزان از هفته نخست شهریور مورد توجه قرار گرفته و بدون تردید با بلایی که از دو سال پیش بر سر قیمت‌ها آمد، انتظار تعادل قیمت در این بخش به شوخی شبیه است و با گذری به تولیدی‌ها و فروشگاه‌های لباس و مصاحبه با اولیای دانش‌آموزان این را تصدیق می‌کند.

بابایی یکی از اولیای دانش‌آموزان می‌گوید: شوهرم کارگر یکی از کارخانه‌ها در اورمیه است، اکنون دو ماه می‌شود هیچ حقوقی دریافت نکرده‌ایم، بنابراین نتوانستیم به فرزندانمان که یکی دختر در مقطع ابتدائی و دیگری پسر در مقطع دبیرستان است لباس فرم و لوازم‌التحریر تهیه کنیم و شرمنده فرزندانمان شده‌ایم.

وی با چشمان اشک‌آلود که آرزوی مرگ می‌کرد، گفت: حتی اگر شوهرم حقوقش را دریافت کند باز هم توان خرید لباس و لوازم‌التحریر برای آنها را نداریم و هم‌اکنون دو ماه است که از بقالی مایحتاج روزانه حتی نان خود را به صورت اقساطی می‌خریم و از طرف دیگر صاحبخانه چندین بار تماس گرفته و کرایه خانه را خواسته است، اگر این ماه هم کرایه خانه پرداخت نشود کل وسایل خانه را بیرون می‌ریزد، در کل شرایط زندگی برایمان چنان سخت شده است که شاید بچه‌های خود را مجبور به ترک تحصیل کنیم.

دیگر اولیای دانش‌آموزان در خصوص گرانی ملزومات مدرسه، گفت: امسال یکی از دغدغه‌های اولیای دانش‌آموزان، فارغ از موضوع ثبت نام که باید هفت‌خان رستم را رد کنند  به تهیه لباس فرم برمی‌گردد، قیمت و کیفیت این لباس‌ها و همچنین الزام به خرید لباس‌های فرم دانش‌آموزی برای اولیای دانش‌آموزان در وضعیت کنونی جامعه بسیار سخت شده است، کاش مسوولان امر به این موضوع رسیدگی بیشتری کنند.

وی بیان کرد: سال گذشته لباس فرم دخترم را یک اندازه بزرگ خریدم که امسال هم بتواند از آن استفاده کند اما متاسفانه رنگ لباس‌ها عوض شده است، تغییر هر ساله این لباس های فرم، برای خانواده هایی که توان مالی بالایی ندارند مشکل ساز شده است، مگر می‌شود همه ساله رنگ یا سایز لباس‌ها را تغییر داد.

این اولیای دانش‌آموز می‌گوید: با توجه به اینکه نتوانستم لباس فرم جدیدی برای دخترم تهیه کنم تصمیم گرفته‌ام با همان لباس‌های سال گذشته دخترم را راهی مدرسه کنم که امیدوارم مسوولان مدرسه به این امر واکنش نشان ندهند.

علی‌زاده یکی دیگر از اولیای دانش‌آموزان بیان کرد: هر چند قیمت لباس فرم دانش‌آموزی مدارس نسبت به پارسال افزایشی چشمگیر داشته با این حال والدین خرید این نوع پوشاک را به منظور استفاده در طول سال تحصیلی مقرون به صرفه تر از خرید یک دست پوشاک غیرفرم برای مدرسه رفتن فرزندانشان می‌دانند بنابراین قیمت این لباس‌ها برایم چندان مهم نیست.

وی به نگرانی برخی خانواده ها برای تهیه لوازم التحریر و پوشاک اشاره کرد و افزود: در این بین به خانواده هایی که دارای چند دانش آموز هستند، فشار بیشتری آمده و ممکن است که کودکانی به دلیل فقر از رفتن به مدرسه باز بمانند.

خبرگزاری دولتی فارس، می افزاید: در ادامه این گزارش چرخی به یکی از تولیدی‌بزرگ اورمیه زدیم دو نفر خیاط و چهار نفر فروشنده مشغول فعالیت در این تولیدی بودند که به گفته خودشان مو در کار خیاطی و فروشندگی سفید کرده بودند، یکی از فروشندگان که مسن‌تر از بقیه به نظر می‌رسید گفت: امسال قدرت خرید مردم در زمینه خرید لباس فرم مدارس، بسیار پایین آمده و برای مردم بزرگترین دغدغه شده است.

این فروشنده تولیدی بیان کرد: هزینه های جاری برای کارگاه های تولیدی افزایش یافته و در مجموع قیمت تمام شده تولید لباس فرم مدارس نیز بیشتر از سال گذشته است، نرخ پارچه و نخ آزاد است و یارانه‌ای به آن اختصاص نیافته اما کارگاه های تولیدی طبق قرارداد، لباس فرم را با قیمت کمتر از بازار عرضه می‌کنند.

بعد از گشت و گذار در خیابان‌ها، از کنار تولیدی‌های بسیاری که گذشته که فروشندگان و مغازه‌داران در حال صحبت کردن با یکدیگر بودند، وارد یکی از  تولیدی شده و نگاهی به اطراف کرده، بازار که همیشه پر رفت و آمد و شلوغی بوده، اکنون چه سوت و کور  است.

زمانی که با این صحنه‌ها مواجه می‌شوم، کمی تعجب می‌کنم البته همیشه صبح‌ها بازار خلوت‌تر است و می‌توان به این بهانه دل خوش کرد هنگام صحبت با مغازه‌داران نگرانی را از لابه‌لای حرف‌های آنان می‌توان فهمید به‌خصوص زمانی که درباره وضعیت بازار و تولیدکنندگان سوالی مطرح می‌شود، در این میان یکی از تولیدکنندگان پوشاک که بسیار از وضعیت بازار گلایه دارد می‌گوید: امسال پوشاک مدارس ۳۰ درصد نسبت به مشابه سال گذشته افزایش داشته است، بیشتر مردم قدرت خرید ندارند.

خبرنگار از علت گرانی پوشاک مدارس می‌پرسد، صاحب تولیدی در جواب می‌گوید:  گرانی پوشاک دلایل متعددی دارد و نمی‌توان توقع داشت در بازاری که به‌یک‌باره قیمت ارز و دلار از سه هزار تومان به ۱۱ هزار می‌رسد، قیمت سایر اجناسی که به انحای گوناگون به این مسئله وابسته هستند، تغییر نکند، چندین بار تصمیم گرفته‌ایم کل اجناس مغازه را یک جا بفروشیم، از وقتی قیمت اجناس بالا رفته و قدرت خرید مردم‌ پایین آمده است، تولیدکنندگان بیشتری به دلیل فروش کم کارگاه خود را بسته‌ و خود در کارگاه دیگری مشغول به کار هستند.

وی در ادامه گفت: هر سال وضعیت بازار نسبت به سال گذشته بدتر می‌شود، امسال نمی‌توانیم پول برق حتی دستمزد خیاطان و فروشندگان خود را پرداخت کنیم که اگر این چنین باشد ما هم مجبور هستیم تولید را متوقف کنیم.

اصغر طاهری، رییس اتاق اصناف آذربایجان‌غربی در خصوص گران شدن لباس مدارس گفت: امسال یکی از مشکلاتی که در فرم مدارس وجود دارد، همان موضوع گرانی پارچه، گران شدن ملزومات خیاطی و عدم وجود مواد اولیه به اندازه کافی است.

اصغر طاهری از افزایش ۸۵ درصدی قیمت لباس فرم مدارس در استان خبر داد و گفت: از سال گذشته تاکنون قیمت ملزومات خیاطی مانند نخ و سوزن و دکمه چندین برابر شده که در افزایش قیمت لباس فرم مدارس موثر بوده است و اگر نظارتی در بازار نمی شد به قطع یقین قیمت‌ها بیشتر از این افزایش می‌یافت.

وی تصریح کرد: تولیدکنندگان لباس فرم مدارس، ۱۰ درصد از تولیدی پوشاک خود را به صورت رایگان در اختیار خانواده‌های بی‌بضاعت قرار می‌دهند.

طاهری تاکید کرد: هر گونه اخذ وجه بیش از نرخنامه اعلامی توسط واحدهای تولیدی و صنفی تخلف و مصداق گران‌فروشی است و در صورت تغییر در کیفیت پارچه‌ مصرفی در تولید لباس فرم، مسوولان ذیربط موظف به برخوردی جدی با تولیدکنندگان هستند.

.
گزارش از نجیبه معصومی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا