آذربایجانایران

ده‌ها نفر در چندین شهر ایران بازداشت شدند؛ «۱۳۷ بازداشتی» در آذربایجان غربی

ده‌ها تن از معترضان طی روز و شامگاه شنبه، همزمان با سالگرد تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف از جمله در تهران، کرج، قرچک، اصفهان، تبریز، سنندج، سقز، دیواندره، بانه و مریوان، دهدشت و دیگر شهرهای ایران بازداشت شدند.

مقام‌های حکومتی و خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به صراحت بازداشت‌های انجام شده طی سالگردتجمع‌های اعتراضی در بسیاری از شهرهای ایران را تایید کردند اما اتهام بازداشت‌شدگان را «خرابکاری» و «اغتشاش» خواندند.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای صفار سفلایی در تماس با هرانا گفت: «مانی صفار سفلایی و مجید کلاته در منزل نیما مهمان بودند. حدود ساعت شش شماری از نیروهای امنیتی به منزل نیما صفار مراجعه و پس از شکستن قفل منزل، اقدام به بازداشت این شهروندان کردند. این سه شهروند پس از بازداشت به یکی از بازداشتگاه های اطلاعات سپاه در گرگان منتقل شدند.»

حال‌وش درباره بازداشت آقای فتحی‌پور که پیشتر نیز در جریان اعتراضات آبان ۹۸ بازداشت شده بود، نوشت او «در منزل پدری‌اش در زاهدشهر فسا توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شد.»

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی ضمن تفتیش خانه، تلفن‌های همراه آقای فتحی‌پور و خانواده‌اش را نیز ضبط کرده‌اند‌.

هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران، بازداشت شد

مقام‌های قضائی و امنیتی طی روز و شامگاه شنبه، شمار بازداشت شدگان در تهران طی سالگرد مهسا امینی را اعلام نکرده‌اند.

در تصاویر منتشر شده از محوطه مقابل «ستاد فرماندهی امداد نیروی انتظامی» اما ده‌ها تن از خانواده‌های بازداشت‌شدگان در حال انتظار برای روشن شدن وضعیت بستگان خود، مشاهده می‌شوند.

همزمان دادستان قرچک از بازداشت یکی از معترضان خبر داد و بودن ذکر نام و هویت او، ادعا کرد که فرد بازداشت شده «قصد انجام برخی اقدامات ایذایی و خرابکارانه در سطح استان تهران» را داشته است.

از سوی دیگر سپاه استان البرز در اطلاعیه‌ای از «بازداشت یک فرد دو تابعیتی» در روز شنبه و همزمان با سالگرد مهسا امینی در کرج خبر داد.

در این اطلاعیه به اسم و هویت «فرد دو تابعیتی بازداشت شده» اشاره نشده اما عنوان شده که او توسط «سازمان اطلاعات سپاه پاسداران» و به اتهام «تلاش برای ساماندهی اغتشاش و خرابکاری» در کرج دستگیر شده است.

همزمان سازمان اطلاعات فرماندهی نیروی انتظامی اصفهان شامگاه شنبه از بازداشت ۱۰ تن خبر داد و اعلام کرد که یکی از این افراد را به اتهام «لیدری» اعتراضات بازداشت کرده است.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از «سازمان اطلاعات فراجای اصفهان»، درباره اتهام فرد بازداشت شده در این شهر، نوشت: او با «حضور در شهرهای مختلف و انتشار تصاویر جانباختگان» اعتراضات پارسال، در صدد «جذب افراد ناآگاه» و «تشویش افکار عمومی» برای «برپایی موج جدید اغتشاشات» بوده است.

اطلاعیه سازمان اطلاعات فراجای اصفهان همچنین به بازداشت ۹ تن دیگر اشاره کرد و از این افراد به عنوان کسانی نام برد که پارسال نیز در جریان اعتراضات نقش داشتند و آنها را متهم کرد که «در حال برنامه‌ریزی برای انجام اقدامات غیرقانونی و پروژه کشته‌سازی» بوده‌‌اند.

علی محمدی، فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی، نیز شامگاه شنبه از بازداشت یک نفر در تبریز خبر داد و ادعا کرد که «فرد بازداشت شده، قصد ایجاد انفجار و کشته‌سازی را در یکی از میادین اصلی این شهر با استفاده از تعدادی کپسول گاز دستکاری شده» را داشته است.

«کشته‌سازی» از اصطلاحات مورد استفاده مقام‌ها و دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی است و مقامات به شکل مکرر از آن برای «رد و عدم پذیرش مسئولیت کشتار معترضان به دست نیروهای حکومتی» و همچنین به عنوان «اتهامی برای بازداشت معترضان» استفاده می‌کنند.

«بازداشت ۱۳۷ نفر» در آذربایجان غربی

در همین حال رحیم جهانبخش، فرمانده انتظامی آذربایجان‌غربی، شامگاه شنبه و همزمان با سالگرد تجمع‌های اعتراضی از «بازداشت ۱۳۷ نفر» به اتهام «تشویش‌ اذهان عمومی در فضای مجازی» خبر داد.

فرمانده انتظامی آذربایجان‌غربی افزود که ۸۵ نفر از این افراد از جمله «کاربران» فضای مجازی هستند که اقدام به «انتشار مطالب، تصاویر و فیلم‌های گوناگون برای گمراه کردن افکار عمومی» کرده‌اند و در پی «تحریک به آشوب» بوده‌اند.

جواد هاشمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز شامگاه شنبه ۲۵ شهریور از بازداشت دست‌کم ۱۵ تن از معترضان در شهر دهدشت خبر داد.

معاون استانداری کهگیلویه و بویراحمد درباره دلیل بازداشت این ۱۵ نفر گفت که آنها به دنبال حضور در تجمع‌ اعتراضی شنبه شب دهدشت و به اتهام «اغتشاش» و «اخلال در نظم عمومی» در سالگرد مهسا امینی بازداشت شده‌اند.

در استان کردستان نیز امان‌الله گشتاسبی، فرمانده سپاه این استان، از بازداشت ۱۴ تن در شهرستان‌های سنندج، دیواندره، بانه و مریوان طی شبانه روز اخیر و همزمان با سالگرد مهسا امینی خبر داد.

دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی علاوه بر بازداشت‌های گسترده معترضان طی روز شنبه و در جریان اعتراضات سالگرد تجمع‌های اعتراضی، در چند هفته اخیر نیز ده‌ها تن از خانواده‌های دادخواه معترضان کشته‌ شده و شماری از «آسیب‌دیدگان چشم در اعتراضات» را بازداشت کرده بودند.

شماری از کنشگران حقوق زنان در شهرهای مختلف، تعدادی از فعالان مدنی و همچنین شماری از دانشجویان و معترضان بازداشت شده طی در اعتراضات سال گذشته نیز از جمله بازداشت شدگان در روزهای منتهی به ۲۵ شهریور، سالگرد تجمع‌های اعتراضی، هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا