آذربایجانایران

زندانیان سیاسی آذربایجان؛ گزارشی از آخرین وضعیت روزبه پیری

روزبه پیری فعال حرکت ملی آذربایجان هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت ۳ سال و ۸ ماه حبس تعزیری خویش در بند ۱۲ محکومین زندان مرکزی تبریز است‌.

این فعال حرکت ملی علی رغم سپری شدن بیش از ۱۱ ماه از محکومیت خود، بدلیل مخالفت مسئولین قضایی-امنیتی و با کارشکنی های مقامات مربوطه تا کنون نتوانسته به مرخصی اعزام شود این درحالیست که خانواده روزبه پیری بدلیل بیماری حاد و مزمن کرون معده ایشان بارها تقاضای مرخصی درمانی کرده اند که با مخالفت مقامات مذکور روبرو گردیده است.

پیشتر این فعال آذربایجانی به دلیل درد ناشی از بیماری کرون معده تحت الحفظ در دو مرتبه به مطب پزشک متخصص جهت معاینات و آزمایش  منتقل گردیده بود که پزشک متخصص ایشان اعلام کرده بیماری کرون معده آقای پیری عود کرده و وی بایستی تحت آزمایشات مکرر و نظارت پزشک قرار گرفته و از رژیم غذایی متناسب برخوردار شوند تا بیماری صعب العلاج ایشان به مرحله لاعلاج جهش پیدا نکند.

روزبه پیری  ۱۸ شهریور ماه، توسط نیروهای امنیتی در تبریز دستگیر و ۷ مهر ماه ۱۴۰۰ با تودیع قرار وقیقه ۳۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی تبریز آزاد شده بود وی در دادگاه بدوی به اتهام “عضویت در گروه های مخالف نظام” بر اساس ماده ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی- مبحث تعزیرات، و “فعالیت تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران” با استناد به ماده ۵۰۰ همان قانون روبرو و مجموعأ به ۶ سال حبس تعزیزی محکوم شده بود. نهایتأ این حکم در دادنامه ابلاغی به وکیل وی اصغر محمدی، از سوی شعبه ۲ دادگاه تجدید استان آذربایجان شرقی به تصدی رئیس و مستشار علیقلی کریم زاده و سلیمان قبایلی به ترتیب به ۳ سال و ۸ ماه حبس تعزیری تقلیل یافته که نهایتا بهمن ماه ۱۴۰۰ در منزل پدری خود در ارتباط با حکم قطعی ۳ سال و ۸ ماه حبس تعزیزی صادره از طرف دادگاه تجدید نظر، بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و به زندان مرکزی شهر تبریز منتقل شد.

روزبه ‌پیری سردبیر نشریه دانشجویی تبریز، از موسسین تشکل دانشجویی “جمیعت اسلامی دانشجویان مستقل” و مترجم کتاب”سلطان محمد فاتح” پیشتر نیز بارها به دلیل فعالیت های مدنی، سابقه بازداشت محکومیت و زندان دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا